Maminka.czSpeciální pedagogika (poradna)

Nikam nechce

22. 3. 2011
Nikam nechce

Otázka

Dobrý den paní doktorko, máme 5 letého chlapečka, od 2 let chodí bez problémů k babičce, od 3 let do všech možných koutků. Do těch chodil vždy strašně rád a pořád přemlouval, že tam chce. V loňském roce navštěvoval hrací dopoledne v domě mládeže. To vše beze mne. V půlce září začal chodit do školky, sporadicky, jelikož byl každou chvíli nemocen, ale chodil tam také bez problémů. Trošku si stěžooval, že mu tam nechutná nějaké jídlo, ale vždy to snědl a učitelky říkali, že s ním není žádný problém. Začátkem prosince šli učitelky z jeho třídy do školy, se podívat na prvňáčky a naše třída šla do jiné třídy. Tam prý plakal a dokonce se tam počůral. Nevím co se tam stalo a nikdy se to nedozvím. Dítko vám to neumí dost dobře definovat a učitelky vám samozřejmě nic neřeknou. Od té doby Nechce vůbec nikam. Ve školce nejdříve začne lítostivě plakat a když to nezabírá a já se ho snažím i přesto převléknout, tak začne neuvěřitelná histerie. Pak ho musíme násilím dostat do třídy. Tam si nehraje, nezapojuje se a skoro celé dopoledne propláče. Když po obědě přijdu už je v pohodě a já nevím jestli už není klidnější jenom proto, že ví už jde domů. Ale to by mě tolik neznepokojovalo, ale on od té doby nechce ani k babičce a o koutku ani nemluvím. Raději semnou jde nakupovat a to nikdy nechctěl. S tátou je bez problémů sám. Už vážně nevím co s ním. Jestli ho trestat za to, že třeba k babičce nejde, jako že se na něho zlobím nebo já nevím. K babičce jedeme a když jsme tam, tak odmítne vystoupit z auta a jedeme zase domů. Nevím jestli mám být tvdá a říci, že musí nebo trpělivá a čekat, že to přejde. Nebo jestli je hcyba ve mě? Většinou jsme dost aktivní. Chodíme do bazénu, aquaparku, trampolíny, kolo, lyže, brusle, lezení, vaříme spolu atd.

Moc Vám děkuji za odpověď

Zdenka :-)

Odpověď

Milá maminko, chování Vašeho syna se opravdu změnilo dost podstatně. Myslím, že nejlepší bude navštívit dětského psychologa z vašeho okolí. Vaše paní doktorka bude určitě o nějakém vědět.

Je celá řada možností, co se přihodilo. Je možné, že prožil mírný šok z uvědomění, že školka a jeho oblíbené učitelky se s ním za rok rozloučí a přenáší si tento poznatek do dalších vztahů. Každopádně moc nezmiňujte nástup do školy, když k babičce nebude chtít, nenuťte ho. Možná k ní bude chtít, když bude vědět, že tam budete stále s ním. Zcela jistě se časem vrátí do fáze, kdy se od vás opět o něco osamostatní. Užijte si, že je váš vztah zase těsnější a těšte se na to, až se zakrátko znovu začne poohlížet po kamarádech a dalších dospělých bez vaší přítomnosti. Hodně štěstí. Zdraví LB.

Ludmila Burdová


Témata: Speciální pedagogika (poradna)

Související dotazy
Febrilní křeče dokáží pořádně vylekat. Důležité je rychle jednat
Poznejte holešovický Creative World - místo zážitků a narozenin
„Dá se předpokládat, že klidné matce se narodí vyrovnané dítě," říká psychiatrička
Atletka Denisa Rosolová: Rodíme, dokud to nebude kluk

Video

Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý

Horoskopy

Rak Neváhejte a zajděte si na návštěvu k lidem, kteří mají děti. Vaše ratolesti i jejich ratolesti se ve…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radko, Radoš, RajkoRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu