Maminka.czPediatrie (poradna)

Noční buzení

9. 2. 2011
Noční buzení

Otázka

Mám 14 měsíčního syna. Do 6 měsíců spal bez problémů. Když se naučil převracet na břicho, začal se v noci často budit. Vždycky jsem ho uložila zpátky na záda nebo na bok, dala mu dudlíka a usnul. Od 13 měsíců jsem zkusila dudlíka vyřadit úplně. V noci se budil nadále, ale stačilo ho zase převrátit a usnul. Dudlíka už nevyžadoval. V posledních dnech se mu nelíbí, když ho přetáčím. Začne brečet a vstává na nohy. Musím ho chvíli v postýlce podrncat, pohladit, ale po 0,5 hod. je znova na nohách.

Večer chodí spát mezi 20-20.30 h. Spí tahem tak 3-4 hod., ale pak nastává převracení a vstávání. Když nemám trpělivost, vezmu si ho k sobě do postele. Někdy usne hned, někdy se převaluje dál, ale není to už tak často, jako ve své postýlce. Takhle spí až do 6 h. Přes den spí po obědě 2-3 h venku v kočárku a pak s ním chodím ještě ven. Přes den toho také dost naběhá a večer usíná během 5 min. Má už 12 zubů a lezou mu teď 4 špičáky. Nechci to svádět na růst zubů, ty mu lezou už od 3,5 měsíců ani na teplotu v místnosti 18-19°C, která je myslím na noční spánek ideální. Můj bývalý přítel a otec syna také špatně spal. Může to syn zdědit po něm nebo je to zcela normální jev v jeho věku, tzv. separační úzkost? Dokdy může tato úzkost trvat? Syn byl brzy po porodu částečně na UM, od 6 měsíců už jen UM a přes noc jsem mu již žádné pití nedávala. Když takhle dlouho vydržel spát bez tekutin, měla bych mu začít dávat napít? Možná by se mu lépe spalo, ale zas by tam mohl vzniknout návyk. Tak nevím, UM mu dávat nechci, má už 14 kg a vodu mi nepije. Má rád čaje ředěné vymačkanou šťávou z ovoce. Děkuji za radu.I.

Odpověď

Nechte ho spát v té poloze, jaká se mu líbí, nepřevracejte ho a hlavně si synka neberte do své postele. Pokud by byl v noci neklidný dejte mu napít - měla by to být voda, ale když ji nepije tak alespoň hodně ředěné čaje s tou ovocnou štávou. Ale to co popisujete bývá u dětí dosti časté. Určitě se to však upraví.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Jak vychovat samostatné dítě? Začněte usínáním bez rodičů
Hlasujte pro Maminku roku a vyhrajte sonický kartáček a další ceny
Andrea (29): Třikrát jsem potratila. Manžel už se o dítě snažit nechce
Baby Ring: Jak se na jeho používání dívají odborníci? Jsou pro!

Horoskopy

Ryby Díky přízni Jupitera můžete do veliké míry překonat aktuální pracovní problémy. I Slunce vás obklopuje…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: MartinaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu