Maminka.czNutriční poradna

Odmítání jídla 3 letého syna

18. 6. 2012
Odmítání jídla 3 letého syna

Otázka

Dobrý den,

obracím se na Vás s problémovým stravování našeho 3 letého syna, které trvají už rok. Úplně odmítá syrovou zeleninu či ovoce, i když kolem sebe vidí nás, svého mladšího bratra či své kamarády, jak s chutí jedí ovoce a zeleninu. Dále téměř pravidelně odmítá obědy a večeře. Kolikrát ho nedostanu ani na židli ke stolu, nebo jen co vidí talíř s jídlem tak spustí řev a raději jde spát. Takže ani neví, co má jíst, na tož aby to ochutnal. Jediné co je ochoten sníst je suchý rohlík, příp. namazaný lučinou, suché těstoviny, různé pribináčky a sladkosti. Kolikrát je bez oběda, svačiny a stejně pak večeři nechce. Nefungují na něj ani odměny, ať už ve formě sladkosti (když sníš polévku, dostaneš dobrotu) nebo pohádky v TV. Nejí ani sladká jídla, jedině krupicovou kaši. Ve 3 letech měří 93 cm a váží 13,5 kg. Naše pediatrička to neřeší. Já jsem z něj už zoufalá. Kromě stravování máme ještě problémy v oblasti řeči, má opožděný vývoj řeči susp. vývojová dysfázie. Takže si ani neumí říct, co by chtěl jiného k jídlu. Když si ze 3 možností oběda nevybere.

Máme syna do jídla nutit? Nechat ho vyhladovět nebo ať sní aspoň něco (suchý rohlík)? A jak jej přimět aby jedl ovoce a zeleninu?

Předem děkuji moc za rady.

Odpověď

V tomto věku, jako je Váš syn, bývá často stravování dětí velmi problematické. Nejen že děti některá jídla odmítají, ale ani nově nabízená jídla často nechtějí ochutnat. Je to období, které je spojené s celou řadou změn. K této problematice se vztahuje fakt, že dítě musí každou novou potravinu ochutnat často i 10x, než si jí oblíbí a zařadí do jídelníčku. Proto nebuďte příliš stresovaná z toho, že syn nové potraviny nechce jíst. Nabízejte mu je ale i nadále, časem jim jistě přijde na chuť. Důležité je dodržovat určitá pravidla: Do jídla by se rozhodně děti neměly nutit, nemělo by se na ně křičet ani používat fyzické tresty, pokud nechtějí jíst. Není vhodné slibovat dítěti odměnu za to, že se nají - dítě se naučí své rodiče vydírat a bude jíst pouze pod podmínkou, že např. dostane za to, že sní oběd, čokoládu. Neměla by se odvádět jejich pozornost od jídla tím, že se jim pustí např. televizor. Dítě ve věku tří let by mělo sníst jídlo, které jedí i ostatní členové rodiny. Pokud nejí, neměla byste mu připravovat náhradní stravu. Pokud bude mít hlad, jistě se nají. Důležité je, aby syn jedl pravidelně, v rozmezí 2,5-3 hodin. Rodina by se měla stravovat společně, je-li to alespoň 1x za den možné (např. při večeři). Dospělí by měli jíst ta samá jídla jako dítě. Můžete zkusit připravit ze zeleniny, pro děti velice lákavé, zeleninové jednohubky. Pokuste se potraviny, které nejí „zamaskovat" do oblíbených pokrmů, třeba zeleninu (kapustu) do karbanátků. Další, poněkud dramatičtější postup, který doporučují pediatři, je nechat dítě vyhladovět. Nabídněte synovi snídani, kterou si představujete, že by měl sníst. Nechte mu například 15-20 minut, po které může ze snídaně sníst, co chce. Co nesní, to odneste, ale nedávejte mu nic náhradního, a dalším jídlem bude až svačina. Na tu mu opět připravte, co byste si na jeho svačinu představovala. Pokud nesní ani to, bude mít až oběd. Nic náhradního ani ke svačině ani po ní, a to ani v případě, že bude dožadovat. Další příležitost bude mít až u oběda. Takto postupujte celý den. Žádné zdravé dítě v tomto věku nebude hladovět dobrovolně a i když se jedná o drastičtější přístup, zabírá. Pokud však nezabere hned první den, stravujte syna několik následujících dní podle jeho zvyku a pak opět zařaďte den s přísnějším režimem. Pokud se „problém“ nebude dařit řešit, doporučovala bych konzultaci u dětského psychologa.

Hana Knížková, Dis.

Témata: Nutriční poradna

Související dotazy
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad
Hlasujte pro Maminku roku a vyhrajte sonický kartáček a další ceny
Jak vychovat samostatné dítě? Začněte usínáním bez rodičů
Andrea (29): Třikrát jsem potratila. Manžel už se o dítě snažit nechce

Horoskopy

Rak Hvězdy jsou vám nakloněny zejména ve všem, co se týká vašich potomků. Jestli máte v rodině problémový…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: MartinaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu