Maminka.czPoradna pro rodiče a děti

Pomoc

8. 8. 2011
Pomoc

Otázka

Dobrý den,

prosím o radu, která by nám pomohla. Mám 17-letou (nezletilou)dceru, která je těhotná (termín porodu 12.9.2011). Ze zdravotních důvodů dcera přerušila studium, je vedena na ÚP. Paní doktorka ji při poslední návštěvě položila otázku, na koho má napsat mateřškou dovolenou, zda na dceru či na mne (matku). Jsem dlouhodobě bez práce, taktéž vedena na ÚP, pobírám pouze příspěvek na živobytí a přídavek na bydlení.

Je mi známo, že obě s dcerou zřejmě nemáme nárok na PPM.

Proto Vás prosím o radu, jestli je možné a zároveň dobré napsat mateřskou dovolenou na mě (zřejmě bych byla osvobozena od povinnosti hledat si zaměstnání z důvodu péče o těhotnou nezletilou a následně pomoc při výchově miminka), nebo si má dcera mateřskou nechat napsat na sebe??

Zároveň prosím o sdělení, kdo a o jaké příspěvky má zažádat a na jeké máme nárok.. a mohu-li ještě poprosit - jak je to s uvedením otce? Musí ho dcera uvést nebo lze až po dovršení zletilosti??

Za odpověď předem moc děkuji. Alena Navrátilová

Odpověď

Dobrý den paní Aleno, nejjednodušší řešení je, aby jste si nechala napsat všechno do zletilosti dcery na sebe, protože dcera do zletilosti nemůže v určitých věcech řešit odpovědnost vůči svému dítěti, z důvodu nezletilosti. Běžně po zletilosti si může dcera nechat všechno převézt na sebe. Uvedení otce bude lepší řešit opět až po zletilosti dcery, neboť nyní by to muselo procházet jednáním u soudu. Co se týká příspěvků dostanete pouze všechy příspěvky na dítě, na vaší dceru již nic, protože v tuto chvíli je vedena na ÚP a Vám tak nic nenáleží. Toto všechno je vhodné probrat se sociálním odborem příslušného úřadu. Zdravím Vás, Alena.

Alena Weberová

Témata: Poradna pro rodiče a děti

Související dotazy
Kojit na vlastní svatbě? Není problém. Tyhle nevěsty jsou důkazem
Těhotenské neduhy. Za co můžou hormony a co na ně jen svádíme?
Znáte srpnovou vyrážku? Silně svědí a mohou za ní sametky!
Inspirace na nejvíc cool fotky z dovolené. Vyfotíte si taky takovou?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu