Maminka.czPediatrie (poradna)

Potíže s kakáním

Petr Karger 25.  2.  2011
Potíže s kakáním

Otázka

Dobrý den pane doktore. Mám pětiměsíčního syna, který je od 3. měsíce na UM, používám Nutrilon. Od přechodu na umělou výživu má velké potíže s kolikami, prdíky, ale nejhorší je, že od té doby téměř není schopný se sám vykakat.Postupně jsme zkoušeli snad už všechno: probiotické kapky, různá další probiotika pro děti, kapky Baby Calm, Sab Simplex, Nutrilon Comfort, fenyklový čaj, švestkovou šťávu, co nejvíce tekutin k UM, masáže bříška, cvičení nožičkama, dokonce i Laktulózu..., ale kromě rektální rourky nic nezabírá (a ani její použití není vždy úspěšné). Syn vypije cca 130 až 160 ml Nutrilonu cca 6x denně, váží 7000g a měří 69 cm, dost se pohybuje, otáčí se na bříško, pase koníky, stále se snaží za pomoci přitahovat do sedu, ale potíže s kakáním neustupují. Před týdnem jsme začali zavádět zeleninové příkrmy. Syn má asi třikrát denně bolení, kdy se snaží usilovně tlačit, ale bez výsledku. Tlačení potom přejde do pláče, při kterém se až zajíká a propíná se do luku...v tomto stádiu už netlačí, pouze křičí. Dočasně pomáhá chování, ale po položení na zádíčka se situace opakuje. pomůže pouze rektální rourka, díky které se mu většinou podaří vykakat a tím se i uklidní. Jeho stolice je většinou z počátku kašovitá, po té řídká (vypije denně 100-200 ml vody nebo čaje).

Kvůli tomuto problému jsme změnili dětskou lékařku, jednou jsme byli po výše popsaném záchvatu na pohotovosti v Dětské nemocnici v Brně. Nikdo z lékařů nám však prozatím nepomohl, resp. ani se o to příliš nesnažil. Jejich závěr byl vždy ten, že dítě má "prdíky", které věkem odezní, mělo by pomoci dostatečné množství tekutin, masáže atd... Ale nic nezabírá a syn se stále není schopen sám bez pomoci vykakat. Za poslední dva měsíce se mu to bez pomoci podařilo max. 5x.

Můžete mi prosím poradit, čím by mohly být jeho potíže způsobeny, příp. jaká vyšetření by mohl syn podstoupit, aby se zjistila příčina jeho potíží. Nebo jsem vážně jen přecitlivělá matka, která řeší něco, co není třeba? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Myslím si, že až přejde na více smíšenou stravu, tak se stav upraví. Určitě bych mu však přidal ovocné štávy z doma vyrobených kompotů / meruňka, hruška, švestka/. Jediné co by snad bylo vhdoné by bylo vyšetření dětským chirurgem. proktologem, zda-li se jedná o nějaké zúžení v oblasto tlustého střeva a konečníku, nebo ochablou peristaltiku tlustého střeva.. Ale až po těch štávičkách, které bych dal po každém krmení alespoň 3 kávové lžičky.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)
Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Dcera Katie Holmes a Toma Cruise oslavila  15. narozeniny! Z fracka vyrostla půvabná slečna
Procházková Simona
Galerie
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Zenklová Veronika
Slavné maminky