Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

Práce při rodičovské dovolené

31. 7. 2012
Práce při rodičovské dovolené

Otázka

Dobrý den,

jsem na rodičoské dovolené (tříletá varianta) a od září 2012, kdy bude synovy 14 měsíců, bych se chtěla vrátit ke svému zaměstnavateli na zkrácený pracovní úvazek Zaměstnavatel mě vezme, ale zkrátí mi úvazek v původní slmouvě na základě které jsem pobírala PPm a RD. Dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek se mnou zaměstnavatel uzavřít nechce.Chtěla jsem se tedy zeptat zda to jde ošetřit i jinak než zkrácením pracovního úvazku např. dodatkem ke smlouvě. A ještě jsem se chtěla zeptat, pokud by mi zkrátily pracovní úvazek a já nastupovala na další mateřskou dovolenou před ukončením RD z čeho by se mi vypočítávala PPm a měla bych na ní vůbec nárok?

Odpověď

Dobrý den, náš právník, pan Jan Vlk z PPS advokáti k tomu říká: Mám za to, že ke změně pracovního poměru po formální stránce by mělo dojít právě dodatkem k původní pracovní smlouvě, jinak by bylo možné ukončit stávající pracovní poměr a uzavřít nový, což nedoporučuji (již s ohledem na délku trvání pracovního poměru s přihlédnutím k odstupnému, možnému sjednání zkušební doby apod.). Pokud však nedojde k časovému omezení účinnosti dodatku, tedy doby, po kterou bude zkrácení pracovní doby účinné, zaměstnavatel nebude muset v budoucnu přistoupit k prodloužení pracovní doby (je pak otázka platnosti a určitosti ujednání o časovém omezení účinnosti dodatku, je třeba doporučit zvýšené opatrnosti).

Proto z důvodu shora uvedených, je-li to možné, lze pro zjednodušení doporučit spíše dohodu mimo pracovní poměr. Pokud by zaměstnankyně konala práci vedle původní smlouvy platí, že druh práce dle nové smlouvy (např .dohody o provedení práce) nesmí být totožný s druhem dle pracovní smlouvy původní.

Jestliže dojde k nástupu do práce předčasně (tedy dle původní pracovní smlouvy – byť upravené ve znění dodatku), domnívám se, že pokud bude možné zjistit průměrný výdělek za předchozí čtvrtletí z nově dodatkem sjednané mzdy, bude tento rozhodný i pro výpočet nových dávek po následném nástupu na mateřskou resp. rodičovskou dovolenou (kumulace s předchozí dávkou možná není).

Jana Bauduin

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Kariéra a zaměstnání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá

Horoskopy

Štír Tento víkend věnujte výhradně odpočinku a poznání nových věcí. Zejména svobodní by měli cestovat a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, Konstancie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné