Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

Práce při rodičovské dovolené

31. 7. 2012
Práce při rodičovské dovolené

Otázka

Dobrý den,

jsem na rodičoské dovolené (tříletá varianta) a od září 2012, kdy bude synovy 14 měsíců, bych se chtěla vrátit ke svému zaměstnavateli na zkrácený pracovní úvazek Zaměstnavatel mě vezme, ale zkrátí mi úvazek v původní slmouvě na základě které jsem pobírala PPm a RD. Dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek se mnou zaměstnavatel uzavřít nechce.Chtěla jsem se tedy zeptat zda to jde ošetřit i jinak než zkrácením pracovního úvazku např. dodatkem ke smlouvě. A ještě jsem se chtěla zeptat, pokud by mi zkrátily pracovní úvazek a já nastupovala na další mateřskou dovolenou před ukončením RD z čeho by se mi vypočítávala PPm a měla bych na ní vůbec nárok?

Odpověď

Dobrý den, náš právník, pan Jan Vlk z PPS advokáti k tomu říká: Mám za to, že ke změně pracovního poměru po formální stránce by mělo dojít právě dodatkem k původní pracovní smlouvě, jinak by bylo možné ukončit stávající pracovní poměr a uzavřít nový, což nedoporučuji (již s ohledem na délku trvání pracovního poměru s přihlédnutím k odstupnému, možnému sjednání zkušební doby apod.). Pokud však nedojde k časovému omezení účinnosti dodatku, tedy doby, po kterou bude zkrácení pracovní doby účinné, zaměstnavatel nebude muset v budoucnu přistoupit k prodloužení pracovní doby (je pak otázka platnosti a určitosti ujednání o časovém omezení účinnosti dodatku, je třeba doporučit zvýšené opatrnosti).

Proto z důvodu shora uvedených, je-li to možné, lze pro zjednodušení doporučit spíše dohodu mimo pracovní poměr. Pokud by zaměstnankyně konala práci vedle původní smlouvy platí, že druh práce dle nové smlouvy (např .dohody o provedení práce) nesmí být totožný s druhem dle pracovní smlouvy původní.

Jestliže dojde k nástupu do práce předčasně (tedy dle původní pracovní smlouvy – byť upravené ve znění dodatku), domnívám se, že pokud bude možné zjistit průměrný výdělek za předchozí čtvrtletí z nově dodatkem sjednané mzdy, bude tento rozhodný i pro výpočet nových dávek po následném nástupu na mateřskou resp. rodičovskou dovolenou (kumulace s předchozí dávkou možná není).

Jana Bauduin

Témata: Kariéra a zaměstnání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík

Horoskopy

Lev Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné