Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

Práce při rodičovské dovolené

31. 7. 2012
Práce při rodičovské dovolené

Otázka

Dobrý den,

jsem na rodičoské dovolené (tříletá varianta) a od září 2012, kdy bude synovy 14 měsíců, bych se chtěla vrátit ke svému zaměstnavateli na zkrácený pracovní úvazek Zaměstnavatel mě vezme, ale zkrátí mi úvazek v původní slmouvě na základě které jsem pobírala PPm a RD. Dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek se mnou zaměstnavatel uzavřít nechce.Chtěla jsem se tedy zeptat zda to jde ošetřit i jinak než zkrácením pracovního úvazku např. dodatkem ke smlouvě. A ještě jsem se chtěla zeptat, pokud by mi zkrátily pracovní úvazek a já nastupovala na další mateřskou dovolenou před ukončením RD z čeho by se mi vypočítávala PPm a měla bych na ní vůbec nárok?

Odpověď

Dobrý den, náš právník, pan Jan Vlk z PPS advokáti k tomu říká: Mám za to, že ke změně pracovního poměru po formální stránce by mělo dojít právě dodatkem k původní pracovní smlouvě, jinak by bylo možné ukončit stávající pracovní poměr a uzavřít nový, což nedoporučuji (již s ohledem na délku trvání pracovního poměru s přihlédnutím k odstupnému, možnému sjednání zkušební doby apod.). Pokud však nedojde k časovému omezení účinnosti dodatku, tedy doby, po kterou bude zkrácení pracovní doby účinné, zaměstnavatel nebude muset v budoucnu přistoupit k prodloužení pracovní doby (je pak otázka platnosti a určitosti ujednání o časovém omezení účinnosti dodatku, je třeba doporučit zvýšené opatrnosti).

Proto z důvodu shora uvedených, je-li to možné, lze pro zjednodušení doporučit spíše dohodu mimo pracovní poměr. Pokud by zaměstnankyně konala práci vedle původní smlouvy platí, že druh práce dle nové smlouvy (např .dohody o provedení práce) nesmí být totožný s druhem dle pracovní smlouvy původní.

Jestliže dojde k nástupu do práce předčasně (tedy dle původní pracovní smlouvy – byť upravené ve znění dodatku), domnívám se, že pokud bude možné zjistit průměrný výdělek za předchozí čtvrtletí z nově dodatkem sjednané mzdy, bude tento rozhodný i pro výpočet nových dávek po následném nástupu na mateřskou resp. rodičovskou dovolenou (kumulace s předchozí dávkou možná není).

Jana Bauduin

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Kariéra a zaměstnání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Ryby Je pravda, že se vám v zaměstnání moc dařilo, ale přesto se těšíte domů za rodinou. Vždyť máte tolik…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné