Maminka.czPediatrie (poradna)

Přetáčení na záda

23. 3. 2011
Přetáčení na záda

Otázka

Dobrý den. Mám 7,5 měs. syna. Do 6 měsíců se začal otáčet na bříšku, nyní už leze. Ale otáčení z bříška na záda nějak přeskočil. Problém nastává, když spí. Otočí se na bříško, ale už se neumí vrátit a pláče. Jak se dá dítě naučit otáčet zpět? Co by pomohlo? Je to velkým problém, když otáčení na záda přeskočí? Co byste mi poradit? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, podobný dotaz zde již byl. Přeposílám dotaz + odpověď na něj.

simonati | 7.3.2010 18:46

Přetáčení z bříška na záda

Dobrý den pane doktore, můj 8,5 měsíční syn se stále neumí přetočit z bříška na záda. Ze zad na bříško se otáčí, ale jen jedním směrem. Také ještě nesedí. Zato se již v 7,5 měsících sám postavil, a teď už udělá i pár krůčků kolem nábytku. Mohu udělat něco pro to, aby se syn naučil přetáčet? Ptám se kvůli tomu, že syn má problémy se spaním. Velice často se budí, stoupne si v postýlce a brečí. Neumí si sám opět lehnout. Takže já někdy až 10x za noc musím vstanout, a opět ho uložit. Se spaním měl problémy již od narození. Na vaše doporučení jsme si koupili knihu "Každé dítě může dobře spát" a řídíme se všemi radami, ale spánek se nezlepšil. Dodržujeme rituály před spaním, syn bez problému sám v postýlce usne. Omezila jsem i noční kojení na 2x za noc. Zdá se mi ale, že příčina synova špatného spaní je právě v tom, že se neumí přetočit z bříška na záda. Kolikrát ho v noci pozoruji, a vidím, jak neklidné spaní má. Usne na zádech, ale ve spánku se postupně otáčí, až se dostane do polohy ve které nevydrží dlouho spát. Myslíte si, že by toto mohla být příčina špatného spaní? Už si opravdu nevím rady. Zkoušeli jsme snad vše. Je nějaká možnost, jak synovi pomoci, aby lépe spal? Děkuji za odpověď.

MUDr. Petr Karger | 9.3.2010 08:27

Hlavně už ho v noci nekojte. Ale máte pravdu, tento nedostatek mu může vadit ale jestliže se už naučil stát, tak ho zpět asi nevrátíme. Poraďte se s paní doktorkou. Tak jako existuje metodika na otáčení ze zad na bříško, tak existuje i opačně z bříška na záda. Požádejte ji, ať vám to předvede a zkuste s hochem cvičit. Držím palce.

redakce


Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Blíženci Pokud jde o volnočasové vyžití, je dobré do něho zapojit jak členy své rodiny, tak i rodinné přátele.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu