Maminka.czPediatrie (poradna)

Problém s kakáním

22. 10. 2010
Problém s kakáním

Otázka

Dobrý den pane doktore,

svou dcerku jsem začala odplenkovávat ve 20ti měsících v létě. Do té doby bylo všechno v pořádku. Ale asi po týdnu začala mít problém s kakáním a to nejhorší se táhlo skoro 2 měsíce. Bylo vidět, že potřebuje, ale 3h předtím nervózní, ukňouraná, pobíhala, bála se to pustit a když už, tak nešťastná a s velkým křikem (někdy ještě do plenky, někdy bez).

Začala jsem shánět informace a byla jsem překvapená, kolik dětí s tím má problém. Nakonec jsem se radila asi po 1,5 měsíci i s naší dětskou doktorkou, ale poslala nás jen na vyšetření konečníku, kde bylo ale vše v pořádku - o čemž jsem byla přesvědčená. Žádnou další radu jsem ale nedostala, jak dlouho to může trvat, jak to řešit nebo že je to "normální"!

Začalo se to postupně lepšit, malá nebyla tolik nervózní, bobek byl celkem pravidelný 1x denně nebo ob den, jen mi to ohlásila. Kaká ale jen do plínky, když jí ještě zrovna má nebo do kalhotek. Problém s čůráním nemáme, chodí si sama. Jinak ji podporuju, chválím, vysvětluju, pak splachujeme...

Poslední týden se to ale zase zhoršilo, opět je nervózní a kaká někdy až v noci, tak 2h po uložení (což se předtím dělo také, ale občas). Přes den je to tak, že když to přijde, každou chvíli křičí: "čůrat, čůrat nebo kakat", chodíme, zkoušíme, ale nic neudělá. Bojí se, stydí, neví si s tím rady??!?!

Snažím se o pestrou zdravou stravu, ovoce, zeleninu, přesnídávky, jogurty, luštěniny, žádné sladkosti. Má 3 hlavní jídla, 2 svačinky, na noc ještě asi 100ml mléka. Je velká - asi 93cm a 15kg. Mám vypozorováno, že hodně pomáhal pohyb, což ale není možné stále intenzivně provozovat a doma toho moc nenaběhá. Poslednní 2 dny už jsem jí dala i 5ml Lactulosy na lepší pohyb střev.

Chtěla bych se zeptat, jestli je ten "blok" normální a jak dlouho to může trvat a jestli jí to moc nestresuje? Osobně znám i horší případ, kdy chlapeček nekaká třeba 2-3dny a pak leze pod stůl nebo do kouta a tam brečí a rodí bobek, tak špatně na tom nejsme, ale stejně nás to obě trápí.

Děkuji za odpověď! Jana

Odpověď

Je to pouze jeden z obrazů, jak to u dětí někdy probíhá. nekárejte jí, když se něco nepovede. Spíše se snažte využít toho, že chodí akkat denně a udělejte z toho rituál- na stejném místě, ve stejnou dobum se stejným člověkem, aby se posrtupně z kakání stal reflex. Ale máte čas až do 3 let.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)
Související dotazy
Vévodkyně Kate:  Je důležité, aby rodiče mluvili s dětmi o svých pocitech
Neobvyklé trápení: Moje dcerka má knírek
Co dělat, když dítě nechce do školky? Buďte empatičtí a obrňte se trpělivostí
3 typy na rozvoj řeči - hrajte si, povídejte a čtěte společně!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu