Maminka.czPediatrie (poradna)

První botičky

9. 5. 2011
První botičky

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, od kdy byste doporučil první botky. Naše malá se začla stavět ale ještě nechodí, ale na nohách je skoro pořád. trošku se viklá v kkotnících a na jednu nožku se staví jakoby na vnitřní stranu. Moje lékařka mi řekla že botky mám koupit pevné kotníčkové a vevnitř tvarované. Tak jsme koupili boty s žirafkou, prý jsou zdravotně nezávadné.

Ale teď jsem četla že ortopedi vůbec nedoporučují boty, kvůli vývoji klenby, že ba děti měly nosit jen ponožky s protiskluzovou úprvou.

Jenže mi se zdá že když má ty botky tak se cítí taková jistější.

Dkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, podobný dotaz zde již byl. Přeposílám dotaz + odpověď na něj.

Dotaz:

Dobrý den,

Dobrý den, pane doktore prosím Vás o radu. Tápeme:). Dcera bude mít za pár dnů rok, kolem 10.měsíce se začala stavět v postýlce, asi měsíc capká kolem nábytku. Když je venku, tak je buď v kočárku, nebo je na trávě v prostoru a to lozí po čtyřech. Viděla jsem s Vámi rozhovor, kde uvádíte, že dokud dítě ještě převážně nechodí, tak nechat nejlépe bosky, v protiskluzových ponožkách nebo capáčky. Dcera je šťastná úplně na boso. My jsme šťastní. Ale babička:) každý den upozorňuje na to, že má o ni strašný strach, že jí to tak klouže, že si něco udělá......nemá ani povoleno ji vzít za ručičku a tolik se o ni bojí... Mně to přišlo zbytečné jí dávat capáčky, když je venku takové teplo, že se jí bude pařit nožka, když jsou všechny capáčky uzavřené. Nicméně jsme dceři koupili capáčky k babičce:). Babička našla i pár odkazů, kde píšou, že na první krůčky je dokonce bezpodmínečně nutné, aby dítě kvalitní capáčky mělo, cituji např. detskeboticky.cz

V okamžiku, kdy se dítě začíná stavět, musí byť třeba měkčí obuv – plnit svůj základní úkol: udržet při zatížení kolmé postavení paty k podložce. Musí tedy mít pevný opatek a nizoučký podpatek. Šněrování musí sahat nad kotníčky. Není ovšem možné opominout ani období prvního postavení. Je důležité, aby dítě při lezení nevytáčelo při odrážení chodidla ani příliš dovnitř, ale především ne zevně. Nejsou tedy již v době lezení botičky na škodu. Zabráníme tak možné změně osy patní kosti a vyvrácení chodidla, zvláště když se dítě staví později, než je obvyklé. S prvním postavením v postýlce a pak stykem s rovnými terény bytu začíná proces celoživotního vývoje nohy s možnými chybami a následky pro celý život

. Nevím, jestli to není jen reklamní tlak e-shopů. Tak se prosím chci zeptat, jestli když nechám dítě opravdu doma jen bosé, je všechno v pořádku? Chtěli bychom nějaké argumenty proč bosky- ano:) Na odbornou radu ráda počkám po dovolené. Děkuji Vám.

Odpověď:

Ta rada je jednoduchá. Pokud dítě p ř e v á ž n ě chodí, tak musí mít botky s pevným opatkem, který brání vytáčení patní kosto a nízkým podpatkem. Pokud ještě převážně leze a jen občas se postaví pka musí mít měkké capáčky, nebo být boso, protože v tomto okamžiku by pevná bota právě vedla k vytáčení nohy vně či dovnitř!

redakce

Maminka ROKU 2021
Témata: Pediatrie (poradna)

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Co najdete v těhotenské průkazce? Víte, co které zkratky znamenají?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Babi, to nemuselo být! Galerie nejbizarnějších dárků od prarodičů

Horoskopy

Střelec Ať už se pustíte do jakékoliv práce, dostanete pochvalu. Vaše energie roste a rozdáváte kolem sebe…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné