Maminka.czSpeciální pedagogika (poradna)

Špatná výchova ve školce

15. 4. 2010
Špatná výchova ve školce

Otázka

Dobrý den, mám o 19 let mladšího brášku, kterému jsou nyní 3,5 roku. Od dvou let navštěvoval jesličky, kde se naučil sám jíst a chodit na záchod apod. V těchto základních dovednostech pak byl naprosto samostatný. Od tří let navštěvuje školku, kde asi po dvou měsících zkolaboval na fibrilní křeče. Lékaři tento kolaps vysvětlili velkým nervovým vypětím dítěte. Samozřejmě se toto může stát, ale žádná z učitelek nezavolala záchranku a volala mámě, že malý nejeví zájem o hru a čekali než si pro něj přijede. Od té doby ( půl roku) se malý ve školce občas počůrá nebo dokonce drží čůrání celou dobu co tam je.Také se v noci budí a pláče, že do školky nechce, že mu paní učitelka říká, že ho děti nebudou mít rádi, když si neuklidí hračky a že je zlý pokud nedělá přesně to co chce učitelka. Učitelky v této školce děti učí vše dělat za bonboń, např. když si poskládáš oblečení nebo uklidíš hračky dostaneš bonbón a pokud ne, tak jsi zlý. Malý, ale na tuto metodu nezabírá a protože bonbóny moc nejí tak neposlouchá. Učitelce není pak trapné říci mi "dnes si nechtěl obou boty ani za bonbón". Bráška je velice hravé a živé dítě, ale rozhodně nikdy nebyl agresivní nebo nezvladatelný. Je to asi tak měsíc, co sám o sobě začal říkat, že je zlý, a popírá, že by mohl být hodný kluk, přestože máma se v něm snaží vypěstovat zdravé sebevědomí. Ve školce se snaží projevovat agresivitou vůči ostatním dětem.

Zajímal by mě Váš názor na úplatky ve formě bonbónů a výrazy jako, že je zlý, nebo že ho děti nebou mít rádi - především když tyto slova říká učitelka před ostatními dětmi. Myslím, že ostatním dětem se to vryje do hlaviček, tak, že ho nebudou mít rádi a vlastně ani nebudou vědět proč. Což už se vlastně děje, protože např. když malého vyslékám v šatně a přijde další maminka s dítětem, tak chlapeček okamžitě ukazuje na malého, že to je ten zlý a zlobyvý kluk z naší třídy, protože to říkala paní učitelka.

Děkuji Vám za Váš názor a případnou radu jak k tomuto přistupovat. Děkuji Michaela

Odpověď

Dobrý den, postup ve školce je poněkud zvláštní. Motivovat děti bonbóny nemusí být až tak špatné, ale neměla by to být jediná technika. Rozhodně nevyhovující je - neuklidíš - jsi zlý. Pak je zcela logické, že se bráška projevuje nevhodným způsobem vůči ostatním dětem. Doporučila bych mamince, ať si promluví s pí. učitelkou. Pokud by se situace nezlepšila, ať pro vašeho brášku hledá novou školku. Zdraví a mnoho úspěchů přeje LB

Ludmila Burdová

Témata: Speciální pedagogika (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Žijete spolu, nebo jen vedle sebe? I vztah je potřeba servisovat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Co vás může zaskočit po porodu? Čekají vás tyhle procedury
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Kozoroh Stojíte na startovní čáře dalšího úspěšného pracovního týdne. Ze všech zaměstnanců zvládáte nejvíce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Josef, Jozef, Josefa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu