Maminka.czPediatrie (poradna)

Špatné noční spaní

22. 6. 2010
Špatné noční spaní

Otázka

Dobrý den,

mám 8 měs. syna (8,5kg/71cm). V poslední době máme problém s nočním spaním.

Do 4 měs. maličký spal výborně, od druhého měsíce prospal zpravidla celou noc, sem tam se 1 vzbudil (byl to velký spáč i přes den), čím je ale starší, tím je to horší. Myslela jsme si, že častější buzení v noci je způsobeno hladem, že mu kojení už nestačí. Začala jsem pomalu s příkrmy od ukončeného 6. měsíce. Přesto se budil 2x za noc, ale 1x za týden prospal celou noc, spával do 6:30 – 8:30. Před 1,5 měs. měl teploty (1 den) a od té doby je to horší a horší. Občas se vzbudí jen 2x za noc, někdy ale i 4x. Zkoušela jsem ho ukonejšit, dát mu dudlíka, ale nepřestane plakat dokud ho nedám k prsu. Vstává nyní mezi 5:00 a 6:00 – nechce už spát. Přes den spí 1,5 – 2 hodiny dopoledne (9:00 – 11:00) a 1 – 1,5 hodiny odpoledne (13:30 – 15:30) Režim má od narození pravidelný. Koupel v 19:00, potom kojení a ukládání ke spánku. Kolem osmé už spí. Jídlo má taky pravidelně – po probuzení kojení, 8:30 ovoce s piškoty, kolem 11:00 kojení, 13:00 zeleninový oběd (s masem, těstovinou nebo krupicí, někdy bez), 15:30, 16:30 kojení, 17:30 bílý jogurt s piškoty, 18:45 kaše, po koupeli kojení a kojení v noci při probuzení. Myslím si, že hlady to není. Pohybu má taky hodně, nedokáže být v klidu (je přeborník v lezení a staví se u nábytku).

Ostatní maminky v okolí to mají naopak, čím jejich děti starší jsou, tím více spí v noci.

Můžete mi prosím poradit, popř. kde dělám chybu ?

Pak mám ještě jeden dotaz ohledně zoubků. Zatím žádný nemá. Před 2 měsíci si začal pěstičkou a hračkami drbat spodní dáseň – cca 3 – 5 dní, pak přestal a po 2 týdnech to dělal znovu, takto se to opakuje neustále, je to v pořádku ?

Děkuji za odpověď, Irena.

Odpověď

I vám bych vřele doporučil přečíst si knížku od Annette Kast- Zahnové " každé dítě může dobře spát. Tam najdete recept přesně na váš problém. Bylo by to zde na dlouhé povídání a na to není prostor.

Co se týká zoubků jedná vaše dítě zcela charakteristicky a připravte se na první " rašení".

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Nemusíte stihnout všechno. Trendem poslední doby je pomalé rodičovství
Obědová menu jsou tragédie, říká Darina Křivánková a zve vás na F.O.O.D. piknik
Při kojení se laskavě zakryjte. Tahle vtipná máma to vyřešila po svém
Na jaký prázdninový zážitek s dětmi nikdy nezapomenete?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu