Maminka.czPoradna pro rodiče a děti

Strach svobodné matky

5. 12. 2011
Strach svobodné matky

Otázka

Dobrý den,

chci se zeptat: otec dítěte mě na začátku třetího měsíce těhotenství vyhodil z domu se slovy, že to dítě beztak není jeho, ať se sbalím a vypadnu a nejlepší bude, když půjdu na potrat. Stejně jsem na neschopence, nevydělávám a nic neplatím. Odstěhovala jsem se zpět k rodičům, otec dítěte se po celou dobu těhotenství nezajímá o můj ani miminka zdravotní stav. Teď se ozval, že si nechá udělat testy DNA, aby měl stoprocentní jistotu, zda ten parchant je nebo není jeho, že na cizího parchanta platit nebude. Otec dítěte se rád napije (je schopen vypít přes noc přes 1litr rumu sám) a člověk nikdy neví, co vymyslí. Půlku výplaty dává rodičům na dluhy, jeho rodičům se nechce pracovat a dluhů mají spoustu, pak zaplatí paušál, nájem a hurá vše co zbylo propít). Je to strašně nezodpovědný člověk, který než jsem mu vstoupila do života a odstěhovali jsme se do svého bytu (je mu 30let), bydlel u rodičů a o nic se nestaral. Nedovedu si představit, že by měl někdy, někam moji ještě nenarozenou holčičku odvézt, co by jí udělal, byl by schopný ji nechat samotnou doma nebo u svých rodičů a vyrazit na flám. Já nechci, aby měla má dcera takové vzory. Nechci ho uvádět do RL dítěte ani po něm nechci žádné peníze, jsem rozhodnuta, že budu svobodná matka a nechci, aby si dělal na dítě nároky, když se po celou dobu nezajímal, ani o průběh těhotenství a všude mě pomlouval. V šestém měsíci začal vyhrožovat mě, celé mé rodině, veřejně mě špiní a uráží. Už jsem málem i z jeho psychického týrání potratila. Vše co dělá a co se stalo, mám zdokumentované. Mám šílený strach o sebe i miminko. Jaké mám možnosti? Vyhraji popřípadě soudní spor? A musím na testy DNA, když je bude chtít otec a nebude to určeno soudem? Co všechno by musel otec dítěte po určení otcovství platit a jaké by měl pravomoci na dítě? Co když bych uvedla do RL dítěte někoho jiného jako otce? Jak dlouhá je promlčecí lhůta otcovství? Je možné, aby i když bude někdo jako otec (třeba i pravý) neslo dítě přijmení po matce? Když by mě táhl k soudu, je nějaká možnost, že soud mu určí alimenty, placení na matku po dobu dvou let, hrazení vše spojeného s porodem atd., zaplacení půlky výbavičky a nebude mít na dítě nárok? Jak by probíhali návštěvy otce u miminka? Může ho někam odvézt a sám?

Jaké mám možnosti vyhrát soud já a jaké jsou jiné možnosti. Že mi nemůže nikdo moji ještě nenarozenou holčičku vzít? Brzy porodím, ale strašně se bojím toho, co se bude po porodu dít a co ten člověk provede. Strašně moc Vás prosím o odpověď, jsem zoufalá 

Odpověď

Dobrý den, máte vlastně jenom 2 možnosti řešení. Pokud uvedete tohoto muže jako otce dítěte, měl by Vám platit výživné na dítě, na Vás a náklady spojené s pořízením věcí. Otázka ale zůstává, jestli tento "zodpovědný" otec svých závazků dostojí a nepřiděláte si tím více obtíží. Pokud ho neudáte jako otce, tak pak on musí požádat soudně o uznání otcovství sám, nestačí ale jenom testy DNA musí soudní cestou. Já bych v tomto případě zvolila cestu neudat otce, děťátku dejte svoje jméno a počkala bych na jeho postup řešení. Nikdo Vám děťátko nemůže vzít a pokud budete potřebovat pomoc, tak se ozvěte. Otce usadíme. Držím Vám palce, Alena.

Alena Weberová

Témata: Poradna pro rodiče a děti

Související dotazy
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Chlapi nepláčou. Když ale otcové vdávají dcery, slzy neudrží
Kojenci, kteří dostávají co nejdříve pevnou stravu, lépe spí, ukázal průzkum
Narození miminka může být šok! Jak vztah mezi vámi nastartovat?

Horoskopy

Býk Mars vám propůjčuje citovou hloubku a schopnost číst v lidech jako v knihách. Pluto vám zase v citech…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Čeněk, ČeňkaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu