Maminka.czPediatrie (poradna)

Svalová hypotonie u kojence

24. 2. 2011
Svalová hypotonie u kojence

Otázka

Dobrý den, pane doktore,

Obracím se na Vás s prosbou o radu, která se týká:

1) svalové hypotonie, která byla synovi zjištěna neurologem v 9 měsíci. O jaký typ svalové hypotonie se jedná, nám lékař nesdělil (byli jsme na neurologii poprvé, do té doby jsem netušila, že jsou 2 typy: centrální a periferní), EEG hlavy uděláno také nebylo. Chodíme na rehabilitaci od 8,5 měsíce, nějaké pokroky jsou, syn se začal plazit dozadu a dopředu (ale leze nekorigovaně – pomáhá si hlavou, na pravou stranu, vždy udělá jeden „plaz“ srovná se, pak pokračuje, ale zase jen napravo, má ochablé zádové svaly a svaly na rukách), dříve se plazil jen kolem své osy, začal se vědomě přetáčet na záda (dříve to byla spíše náhoda) a valí sudy. Za 2 týdny bude synovi 10 měsíců, ale že by začal lézt po čtyřech je v nedohlednu, nesedí, je jako hadrová panenka. Myslíte si, že EEG hlavy je nutné udělat, aby se zjistila příčina svalové hypotonie? Někde jsem četla, že je důležité zjistit příčinu, aby léčba byla cílená, my jen chodíme na rehabilitaci a cvičíme doma. Sama jako laik vidím, že syn je o dost opožděný v hrubé motorice oproti svým vrstevníkům a mám strach, aby se to ještě nezhoršovalo

2)Dále se chci zeptat, zda nemůže souviset s hypotonií, že syn je někdy nervózní, kroutí ručičkami, začne se vztekat, zavírá oči, kope nožičkami .. dělá to hlavně u večerní kaše, ale někdy i jindy a ne vždy u jídla. Vypadá to jako by dostal nějaký záchvat vzteku, ale nemá k tomu žádnou příčinu. Mám strach, aby to nějak nesouviselo s nervovým systémem, nevím, zda mám požadovat po lékaři EEG, aby se zjistila příčina a možná souvislost s občasným chováním syna.

3) Je dobré u hypotonických dětí absolvovat např. rehabilitaci v lázních či nějaký pobyt s rehabilitací ? A co říkáte na kojenecké plavání ? Syn má atopický ekzém, tak nevím, aby se mu ekzém nezhoršoval, ekzém má na tvářích a krku, promázáváme lipobásí a pokud je to už hodně špatné dáváme krátkodobě Locoid.Chci se Vás zeptat, zda krém Dermalex Repair Ekzém pro kojence a děti lze používat i na obličej a zda tento krém je účinnější než např. Lipobáse..

Moc děkuji za odpověď a Váš čas, jsem ráda, že tato poradna existuje :-) .

Odpověď

EEG by bylo jistě vhodné, ale nemohu rozhodovat za neurologa. Lázně zatím ne, kojenecké plavání po poradě s neurologem. Takhle na dálku se mi velmi špatně radí, musel bych dítě vidět a znát celou jeho anamnesu.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Chlapi nepláčou. Když ale otcové vdávají dcery, slzy neudrží
Kojenci, kteří dostávají co nejdříve pevnou stravu, lépe spí, ukázal průzkum
Narození miminka může být šok! Jak vztah mezi vámi nastartovat?
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad

Horoskopy

Býk Mars vám propůjčuje citovou hloubku a schopnost číst v lidech jako v knihách. Pluto vám zase v citech…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Čeněk, ČeňkaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu