Maminka.czPediatrie (poradna)

Synovi chutná zelenina, ale neumí ji jíst lžičkou

5. 3. 2010
Synovi chutná zelenina, ale neumí ji jíst lžičkou

Otázka

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně podávání příkrmů. Syn, 5,5 měsíce, PV 2,89 kg, v 4 měs. 5,6 kg. Pojala jsem podezření, že mu zřejmě moje mléko už nestačí (přestaly se mi nalévat prsa), byl nevrlý, nespal a vyžadoval kojení po 2 - 1,5 hodinách, z obou prsů, a začala pomaličku podávat zeleninku. Moc mu chutná a je pak spokojený. Sní jí velmi málo, max. 50 ml, ale je velký problém dát mu ji lžičkou. Neumí tak jíst a většinu jídla vytlačí ven. Myslíte, že bych mu ji mohla dát do láhve, naředěnou troškou koj. vody? Někde jsem četla, že v případě, že dítě odmítá zeleninu, lze ji naředit mateřským mlékem. Je to možné?

Dále bych se chtěla zeptat, jestli mám dát večer umělé mléko (začal se často budit i v noci, před tím nebyl problém) nebo můžu udělat řidší kaši a dát do láhve. Je večer unavený a to nelze nakrmit lžičkou:-)

Další dotaz mám ohledně staršího syna, 8 let. Výška 125 cm, váha 22 kg. Odmítá jíst maso (ve škole údajně část sní), nejí salámy, sladkosti, má moc rád zeleninu. Mám strach, že pokud vyřazuje maso, nemá mu z čeho růst svalová hmota. Lze přidat do jídelníčku něco jiného, čím by se maso alespoň částečně nahradilo? Popř. zařadit nějaký doplněk výživy? Je jako kostra potažená kůží:-)))

Moc děkuji za odpověď. Katka J.

Odpověď

K první části. Dítě má ve 4 měsících spíše nadváhu, takže s těmi kašičkami počkejte. Teleninu můžete ředit jak vodou tak mateřským mlékem. To že se vám prsa nenalévají mezi kojením neznamená, že máte mléka málo. 3/4 mléka se vytvoří až teprve při sání dítěte. Takže do 6. měsíce pilně kojte a vydržte se zeleninou. K staršímu synovi. Zkuste hlavně bílé maso - kuře, krůta , králík, nebo ryby v jakékoliv formě - maso, pomazánky, přídavky do polévky , mleté atd., Náhražky pro děti nejsou a hlavně je nevyhledávejte.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Jak uchovávat mateřské mléko? Poradíme, na co si dát pozor
Bojíte se rádi? Vydejte se na místa plná záhad a tajemných pověstí!
Co cítí děti, když se vztekají? Naučte je mít emoce pod kontrolou
Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu