Maminka.czNutriční poradna

Z redakčních dotazů

4. 3. 2011
Z redakčních dotazů

Otázka

(Zasláno do redakce) dobrý den mám problém s nadváhou je mi 12 let jsem vysoká 152cm a vážím 53 kg a nevím jak máz zhubnout prosím poraďte.

Odpověď

Děkuji Ti za zaslání dotazu do naší on-line poradny.

Podle BMI (indexu tělesné hmotnosti, poměru hmotnosti k výšce v závislosti na věku a pohlaví) je Tvá hmotnost vyšší, než by měla být vzhledem k Tvému věku a výšce. Nejedná se však o obezitu! Pokud máš zájem zhodnotit své startovací zvyklosti, můžeš si na webových stránkách (www.vyzivadeti.cz) vyplnit Dotazník stravovacích zvyklostí, který se po vyplnění odešle nutriční terapeutce. Ta zhodnotí Tvé stravovací zvyklosti a cca do 4 týdnů pak posílá doporučení, jak se říká "šité na míru". Jak některé stravovací zvyklosti změnit tak, aby odpovídaly zásadám zdravé výživy.

Důležitá je pravidelnost ve stravování. Nepravidelná strava vede k většímu ukládání energie v podobě tukových zásob. K redukci proto často stačí jíst pravidelně v menších porcích. 5x denně v rozmezí 2-3 hodin. Díky pravidelnému jídelníčku se do těla dostane potřebná dávka živin, vitamínů i minerálních látek. Den by měl začínat snídaní a po dvou až třech hodinách by měla následovat dopolední svačina. Dále oběd, odpolední svačina, lehká večeře, popřípadě druhá večeře nejlépe ve formě ovoce či zeleniny. Svačiny pomáhají udržet stálou hladinu krevního cukru, tím se omezí výskyt velkého hladu a patologických chutí (sladké, tučné). Nesmíme zapomínat ani na dostatečný pitný režim, dívky kolem dvanáctého roku věku by měly denně vypít až 2,5l tekutin. Když si nastavíš dobrý základ nového dne, nebudeš mít potřebu dopolední nedostatek energie dohánět po příchodu ze školy.

S pozdravem,

Hana Knížková

Nutriční terapeutka

Hana Knížková, Dis.

Témata: Nutriční poradna
Související dotazy
Jak vybavit dítě na lyžařský výcvik? Poradíme vám, jak vybrat lyže a na co nezapomenout
I nemoci mají svá čísla...Víte, co se skrývá pod první až sedmou dětskou nemocí?
Váš porodní příběh: Druhý porod jsem si užila, nenechala jsem se ovládnout strachem
Chtěla jsem dát dětem volnost, ale zjistila jsem, že potřebují mantinely, říká Helena Houdová

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu