Maminka.czNutriční poradna

Zácpa při závádění příkrmu

Zácpa při závádění příkrmu

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázka

Dobrý den, prosím o radu, jak pomoct upravit dcerce (6 měsíců) stolici. Do 5. měs. jsem plně kojila po 3-4 hod. , stolici měla i několikrát denně, spíše řidčí. Něco přes měsíc dávám příkrmy, ale od té doby má dcerka zácpu, několik dní nemá stolici, pak hrozně tlačí a kolikrát ji i musím pomoct - tlačit nožičky k bríšku, někdy i vydloubávat teploměrem. Má velké tuhé bobky. Snažím se ji dávat vařené ovoce (meruňky, broskve, nektarinky, někdy banán), masozelen. příkrmy, začala jsem i bílý jogurt. Pít z lahvičky uplně odmítá, tak ji zatím dávám jen 2 x denně příkrm, jinak kojím, aby měla tekutiny.

Moc děkuji za radu

Odpověď

Dobrý den, problémy s vyprazdňováním bývají u dětí poměrně časté. Příčin zácpy je hned několik: od vrozených vad po nesouhru regulačních dějů, které se na vyprazdňování podílejí. Nejčastěji se setkáváme se zácpou prostou, nebo-li funkční. Důvodem je porucha vyprazdňovacího reflexu. Ten vzniká např. tak, že se dítě z nějakého důvodu nevyprázdní a potlačí nutkání na stolici. Když se jde posléze vyprázdnit, bývá tato snaha (i když je úspěšná), provázena bolestí, případně poraněním konečníku při průchodu tuhé stolice. Další faktory, které přispívají k tomuto stavu jsou: stres, problémy v rodině nebo ve škole, špatná životospráva, změna prostředí či spěch. Následně vzniká bludný kruh, kdy dítě úmyslně potlačuje nucení na stolici.

Základ léčby proto tvoří posílení vyprazdňovacího reflexu, což neznamená, že se dítě musí vyprázdnit každý den. Z počátku stačí, když znovu získá pocit nucení na stolici nebo se vyprázdní 2 – 3× za týden. Ke zvládnutí tohoto problému vede několik kroků:

- nácvik pravidelného vyprazdňování každý den ve stejnou dobu, -- - nejlépe krátce po snídani, která by měla obsahovat dostatečné množství tekutin, vše bez časového stresu

- strava by měla obsahovat dostatečné množství vlákniny, zakysaných mléčných výrobků a tekutin

- pomocníkem při léčbě může být i jakýsi kalendář potíží, kam rodič nebo dítě zaznamenává kdy a za jakých podmínek (doma, tuhost stolice, bolest, špinění prádla) se vyprázdnění podařilo (pravidelný zápis vede k lepšímu přehledu a případně je dobrým pomocníkem i pro lékaře. Pokud si záznam vede dítě samo, měli by ho rodiče občas kontrolovat)

- i poté, co se dítě začne vyprazdňovat samo, je třeba jej ještě několik měsíců kontrolovat

- k podpoření stolice lze využít např. i glycerinový čípek (o jeho použití bych ale doporučovala poradit se s lékařem) nebo některé projímavé vody

- dále se doporučuji vyhýbat potravinám, které „staví“, což je např. vařená mrkev

- mezi přírodní projímadla patří např. vařené švestky nebo odvar z nich (banán spíše staví stolici)

- ke změkčení stolice lze použít laktulózu nebo parafínový olej

vždy je na místě konzultace s lékařem, který má dítě v péči

Michala Boukalová Tomešová

Témata: Nutriční poradna