Maminka.czPediatrie (poradna)

Zvětšená lymfatická uzlina

17. 3. 2011
Zvětšená lymfatická uzlina

Otázka

Dobrý den, pane doktore,

mému synovi (za 6 dní 9 měsíců) jsme v pátek našli bouličku vlevo nad klíční kostí. Z bouličky při ohmatání vytékal a stále vytéká (pokud se místa někdo dotkne) bílá sekrece. PLDD nás s podežřením na absces poslala na dětskou chirurgii do Vinohradské nemocnice, odkud nás poslali do Krče na ultrazvuk, který dopadl s tímto závěrem: "Podkožně v místě rezistence se zobrazuje hypoechogenní okrouhlé ložisko s naznačeným hyperechem periferně, vel. 9x5 mm. Nález by mohl odpovídat zvětšené solitární lymfatické uzlině." Bylo nám doporučeno zajít ještě na ORL (ve zprávě z Krče se píše kvůli vyšetření v.s. píštelce), kde paní doktorka zkonstatovala, že jde o zhisanou uzlinu. Zítra jsem ještě objednání na krev k naší dětské lékařce (také doporučení z Krče, aby se vyloučil uzlinový syndrom).

Chtěla bych se zeptat na Váš názor, zda jde opravdu o zvětšenou lymfatickou uzlinu. Nechci zpochybňovat závěry odborníků, ale nezdá se mi, že by z uzliny mohlo něco vytékat. Nemohlo by jít spíš o nějaký tukový váček? Nebo to může být příznak nějaké vážné nemoci? A pokud jde tedy o zvětšenou lymfatickou uzlinu, mohlo to způsobit očkování? Syn byl očkován naposledy začátkem ledna. Jinak je syn bez obtíží, teplotu nemá. Ještě mě napadlo, jestli ta zvětšená uzlina (pokud se opravdu jedná o uzlinu) nemůže souviset také s růstem zubů. A ještě bych chtěla dodat, že syn měl nad klíční kostí takový jakoby pupínek (spíš jakoby takovou minidírečku vyplněnou něčím bílým) od narození. Když jsem na to upozornila paní doktorku, řekla mi, že se jedná o retenční cystu, která sama vypadne.

Předem Vám děkuji za odpověď,

Kamila Kupcová

Odpověď

Těžko takhle soudit, když dítě neznám a nevidím. Zdůrazněte, že " pupínek s minidírečkou a jakousi sekrecí" mělo dítě již od narození a je důležité, zda-li nyní " uzlina" je na stejném místě. Pka by se spíše jednalo o nějakou píštěl. Bu de to chtít dále sledovat a případně chirurgicky odstranit. Také nevím, zda-li dítě bylo očkováno proti TBC.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)
Související dotazy
Jak vybrat kočárek pro kojence i batole: Podle čeho se rozhodnout?
Přichází modelína, se kterou to vaše děti roztočí!
Odběr plodové vody. Je třeba se bát?
Brutálně výstižná ilustrace zachycuje rozpad rodiny

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu