Maminka.czPoradny

Jak se vyvarovat dětských úrazů

V této poradně již nelze pokládat další otázky. Diskuze byla ukončena.
Zpět na hlavní stránku poradny

Blíží se léto a s ním i dovádění dětí venku a také bohužel doba, kdy není o dětské úrazy nouze. Asi se jim nedá úplně vyhnout, ale snažte se minimalizovat jejich následky. 

Jak na to, se můžete ptát od 25. března do 1. dubna 2016 v naší poradně profesora Petra Havránka, přednosty Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice.

Jak úrazům předcházet? Co patří do výbavy domácí lékárničky? Jak dětem vysvětlit možná nebezpečí? Co mohu jako rodič preventivně udělat? Mohu být s dítětem v nemocnici? 

prof. Petr Havránek.jpg

Petr Havránek je přednosta kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze Krči a vedoucí lékař Centra dětské traumatologie TN, místopředseda České pediatricko-chirurgické společnosti, člen výboru České společnosti úrazové chirurgie. Člen Vědecké rady 3. LF UK a několika odborných komisí při MZ ČR. Člen správní rady nadačního fondu Kolečko. Ze záliby fotografuje a pěstuje vysokohorskou turistiku, cykloturistiku a golf. Je ženatý, má dvě dcery a dvě vnučky.

Fanda Štěpař
Dobrý den,
plánujeme se synkem koupání v nedalekém zaplaveném lomu. Manželka chce, abychom šli do bazénu, prý kvůli bezpečí. Já jsem alergický na chlór a oba milujeme přírodu. Je to vážně tak nebezpečné? Kam se máme tedy chodit koupat když do bazénu nechceme?

Díky za odpověď
Petr Havránek

Dobrý den, pane Štěpaři,


koupání ve starých zaplavených lomech je určitě velmi romantické, mnozí z nás mají na takové chvíle krásné vzpomínky. Sám nejsem odborník na zaplavené lomy, ale u mnohých se tradují různá rizika a nebezpečí, obecně se před koupáním v lomech spíše varuje.


Jistě je důležité, o jaký lom se jedná, jaké jsou s ním zkušenosti a jak se ke koupání v něm staví místní správní instituce. Na druhé straně, jste-li alergický na chlór veřejných koupališť, určitě máte možnost koupat se v českých přehradách. Pokud voda zrovna "nekvete", je plavání ve Slapské, či Orlické přehradní nádrži velmi krásné i romantické.


Omlouvám se, že nejsem plně schopen zodpovědět váš dotaz na koupání v lomu, odborností je trochu vzdálen problematice dětských úrazů. Určitě se na místě vašeho lomu dozvíte více.


Josef Novotný
Dobrý den,

rádi bychom s manželkou a dětmi vyrazili na vodu. Chceme si půjčit loď a sjet si řeku Sázavu. Mám však obavy z případných úrazů. Synovi je 10 let, dceři 7. Jaká jsou nejčastější rizika pro děti na vodě a jak jim ideálně předcházet? Je vůbec tato volnočasová aktivita pro děti vhodná?

Děkuji, Josef
Petr Havránek

Dobrý den, pane Novotný,


určitě je správné, že si při plánování vodáckého výletu nejprve děláte starosti o bezpečnost svých dětí. Na druhé straně školní děti se běžně účastní vodáckých akcí a mají z nich doživotně krásné zážitky.


Samozřejmě, že rozhodnutí o tom, zda děti vezmete na vodu, je ovlivněno mnoha fakty: zda umějí plavat, už na vodě byly a umějí pádlovat. Je také podstatné, na jakém typu lodi pojedete. Gumový raft je samozřejmě bezpečnější, než kanoe, nebo dokonce kajak. Nepostradatelná je vhodná plovací vesta i to, aby se v ní děti uměly ve vodě pohybovat.


A nakonec i výběr řeky, kterou chcete sjíždět, je důležitý. Je to už dlouho, co jsem sám sjížděl české řeky, ale pamatuji si, že zrovna Sázava, a hlavně ve svém dolním toku je poměrně kamenitá, s množstvím peřejí. Naproti tomu třeba Lužnice, Otava, nebo Vltava jsou, pokud si dobře vzpomínám, podstatně klidnější, ale rozhodně ne méně romantické.


Přeju vám krásnou dovolenou


Miluše Kejvalová
Dobrý den už nevím kam se obrátit pro radu.
Máme doma 8M holčičku.
Do 6M plne kojena,od té doby na UM plus zelenina,kaše,ovocné př.
Usínala sama do 5M potom jsem sla do nemocnice a od té doby chtela usínat jen semnou.
Usíná v 19.30h vydrží nejdéle do 22.00h a potom chce každé dve hodiny nekdy každou hodinu UM.pokud ho nedostane neusne a pláče nekolik hodin až je bez sebe.
Zkusily jsme Estvillovu metodu..
Nekdy už usne uplne sama nekdy s pláčem přes den a v tech 19.30h ,ale jinak se stále budí od tech 22.00h a když nedostane mléko pláče,pláče..
Přitom jsem zkusila ubrat množství..první lahev v 22.00 má jen 60ml,a potom jí dám jen 30ml takže to není hlad..
Ale bez toho neusne budí se a pláče.
Je protivná nevyspalá i přes den a pořád chce hlavne jen maminku..
Prosím poradte jak na to jestli nejdřív odbourat noční pití a potom řešit spánek bez maminky nebo jak???
Už my docházejí nervy budí starší dceru a já naspím tak dve hodiny za noc..
Nevím už kam se obrátit pro radu..dekuji moc Kejvalová
Petr Havránek

Dobrý den, paní Kejvalová,


vaše starosti plně chápu, se spaním miminek bývají problémy a vyladění stravy není jediná příčina jejich neklidu. Obrátila jste se do poradny, zabývající se dětskými úrazy, já sám jsem dětský chirurg, a proto se necítím plně kompetentní, radit vám ohledně stravy, jejího množství a času pití.


Ten správný člověk, na kterého se obrátit, je určitě váš pediatr. Mimoto si myslím, že informace, které píšete ve svém mailu, nejsou ke stanovení příčiny neklidu vaší holčičky dostatečné. Bude vhodné, aby lékař vaší dceru vyšetřil a rozebral s vámi všechny možné příčiny jejího nestandardního chování.


Jojo
Když řeknu dítěti "nesahej ne plotnu, je horká", tak si to bude chtít vyzkoušet. Všichni to známe, taky jsme si kdysi sáhli... dá se tomu nějak zabránit? nebo je to vlastně dobrý způsob, že si dítě některé věci "ošahá"? Děkuji.
Petr Havránek

Je to přesně tak, jak píšete: dítě si často bude chtít to, co mu zakážete, vyzkoušet. Ale v případě rozžhavené ploténky by to určitě nebylo dobré. Je proto správné, aby se dítě pod vaší kontrolou střetlo s nějakou nepříjemnou situací a samozřejmě se mu přitom nic nestalo. Jsou i rodiče, kteří jsou ve zprostředkování negativních zážitků aktivní, a sami dítěti přiblíží ruku k horkému předmětu a současně poučí svého potomka o tom, že to nemá dělat.


Přehnaná ochrana dítěte před negativními vlivy, ale především úporná snaha zabránit dítěti, aby se s jakoukoli rizikovou situací střetlo, není určitě správná. Absolutní jistota, že se dítěti nic nestane, je samozřejmě nemožná.


Riziko úrazu se nesnižuje vyloučením dítěte z rizikových situací, ale tím, že získá dostatek zkušeností vlastním pohybem, sportem v bezpečném prostředí, případně s použitím vhodných ochranných pomůcek.