Maminka.czPoradnyJak zvládnout bilingvní výchovu

Jak vybrat vhodnou školu (školku) pro výuku jazyků?

Stiles Jitka

Otázka

Dobrý den, paní ředitelko, jsme rozhodnuti poskytnout našim dětem kvalitní dvojjazyčné vzdělání a víme, že do kvalitní školy je třeba i dojíždět. Jelikož pro nás platba školného není zanedbatelná, rádi bychom Vaši radu, čím se řídit při výběru dvojjazyčné školky. Jsem přesvědčen, že bychom asi měli hledat místo, kde je nabízeno i navazující jazykové/dvojjazyčné vzdělání, protože dát dítě po anglické školce do normální základní školy mi prostě přijde škoda. Prosím o Váš názor. Jiří

Odpověď

Zdravím Vás, Jirko,

jsem velmi ráda, že dnešní doba nabízí našim dětem možnosti výběru z velké škály vzdělávacích institucí, od těch klasických až po ty alternativní, od veřejných škol až po ty soukromé (se kterými samozřejmě souvisí různá výše školného a také často bohužel i různorodá kvalita).

Generace českých rodičů, kteří vystudovali ještě před rokem 1989, cítí případnou neznalost jazyků jako svůj velký handicap. Silně si tuto potřebu uvědomují jak díky limitujícím pracovních možnostem, tak při cestování mimo republiku.

Nejenom tito rodiče se tedy snaží hledat možnosti, jak alespoň svým dětem nabídnout jiné příležitosti, a to třeba formou bilingvního vzdělávání v České republice. Hledání odlišných forem vzdělávání svých dětí v jiných než na veřejných školách také umocňuje fakt, že v zahraničí již případně nějakou dobu jako rodina žili a jejich děti se již vzdělávaly v jiném než českém jazyce. Jejich děti jsou tedy ve srovnání s dětmi, které v zahraničí nežily, na vyšší jazykové úrovni a jejich rodiče by tuto úroveň u svých dětí rádi dál udržovali či ještě zlepšovali.

Pokud se Vy jako rodič rozhodnete pro výběr jedné z mnoha relativně nově vzniklých soukromých bilingvních škol, bude Vaše dítě moci využívat výhod, které tyto školy poskytují. Nespornou výhodou těchto škol je nižší počet žáků ve třídě, tím pádem větší možnost pedagoga diferenciovat svoji výuku, ke každému dítěti přistupovat individuálně a tím lépe naplnit jeho specifické potřeby, které se nemusí týkat jen rozdílné úrovně znalosti daného jazyka.

Doporučuji Vám si na výběr školy pro Vaše dítě udělat čas, navázat s případnou školou vztah dlouho před tím, než budete chtít nastoupit. Ideální jsou např. Dny otevřených dveří. Pokud se Vám školou nejbližší nabízený termín nehodí, zkuste kontaktovat vedení školy a domluvte se na individuálním termínu prohlídky školy. V některých školách mají na starosti prvotní kontakt s novým rodičem a žákem tzv. Admission Officers, tedy speciálně vyškolení zaměstnanci, kteří Vás po škole provedou, předají základní informace o vzdělávacím systému dané školy a provedou celým procesem přijmutí nového dítěte či žáka. V jiných školách tuto funkci mohou zastávat např. zástupci ředitele jednotlivých stupňů (MŠ, ZŠ 1. stupeň, ZŠ 2. stupeň, 8leté či 4leté gymnázium či jiný typ SŠ).

Při návštěvě školy registrujte atmosféru školu, jestli Vaši provázející osobu a Vás zdraví ostatní žáci a zaměstnanci, jestli je zájem o případného nového žáka upřímný či jestli si připadáte spíše na obtíž.

V rámci přijímacího procesu bilingvní česko-anglická MŠ, ZŠ a Gymnázium Sunny Canadian International School v Jesenici u Prahy již pátým rokem také nabízí tzv. Trial days, tedy zkušební dny, kdy zájemce o přechod na tuto školu má šanci osobně poznat a ohodnotit školu jako takovou během jednoho i více zkušebních dnů. Pozná své případné spolužáky, česky i anglicky vyučující učitelé, kvalitu stravování ve školní jídelně a mnoho dalších důležitých aspektů školy a školního dne. Během dne naopak škola získá šanci nového žáka poznat, otestovat jeho stávající znalosti nejen v českém či anglickém jazyce, ale i jeho sociální vyzrálost a rychlost jeho případného zařazení do nového kolektivu. Tento proces testování žáka a naopak i školy je v odpoledních hodinách po vyučování (či následující den) vyhodnocen všemi třemi stranami. Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí žáka ze strany školy či naopak případného přechodu žáka na tuto školu je proces kolektivní. Nerozhodují o něm tedy barevné lesklé brožury školy či rodiče žáka, kteří by si změnu školy přáli v nesouladu s jejich synem/dcerou.

Jirko, držím Vám palce při výběru bilingvní vzdělávací instituce – ať Vás jako rodiče i Vaše dítě osloví a ať v ní slavíte jen samé úspěchy. Přeji Vám, ať naleznete mateřskou školku, ve které Vaše dítko bude jen prosperovat. Školku, která má na sebe navazující i kvalitní základní školu či ideálně i vyšší stupeň sekundárního vzdělávání.

Dr. Jitka Stiles



Další dotazy v této poradně