Maminka.czPoradnyJak zabránit dětským úrazům?

Mají děti pud sebezáchovy? Jak moc je musím před úrazem chránit?

Havránek Petr

Otázka

Setkávám se se dvěma přístupy. První je typický u babiček: „Dávej na ni pozor, nebo spadne a stane se neštěstí!“ Druhý je zase vlastní zkušeným tatínkům: „Dokud nespadne, tak neví, co ji čeká. Neboj, děti jsou gumové. Nic se ji nestane a hlavně získá zkušenost.“ Osobně mám blíž spíš k těm tatínkům a myslím si, že zkušenost je důležitější než cokoli jiného. Ale přiznávám, že často trnu. Když malá hopsá po pohovce a jediné sklouznutí by znamenalo pád na parkety. Když leze na prolézačce, kde by to mohlo dopadnout ještě hůř... Jak je to u dětí s pudem sebezáchovy? Potřebují něco zažít, aby se tomu příště dokázaly vyhnout? Nebo je lepší důsledně chránit? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Vaše otázka je správná a častá, ale odpověď na ní není snadná. Sám jako dětský traumatolog mám často velké problémy dívat se na děti, které lezou po stromech, zavěšují se za nohy hlavou dolů, nebo chodí po zábradlí. Pravda je vždy někde uprostřed. Sedavé děti, "počítačové typy", které nemají dostatek praxe v pohybových aktivitách a jsou neobratné, nezřídka utrpí úraz při banálním škobrtnutí. Typickým rizikovým obdobím pro ně jsou letní prázdniny a zvláště pobyt na skautských táborech, kde musí sportovat všechny děti. Na druhé straně šikovné a obratné děti někdy nezdravě experimentují a vystavují se velkém riziku. To platí především pro zvídavé party dětí, hrající si bez dozoru dospělých. Šplhání na vysoké stromy, skály, jízda na horském kole v lese, v neznámém terénu jsou typickým příkladem.

Obecně platí asi to, že dostatek pohybu, někdy i s malou troškou rizika, je pro děti vhodný, ale má to být pod dozorem dospělých, v bezpečném prostředí a s ochrannými pomůckami.



Další dotazy v této poradně