Maminka.czPoradny

Bezpečnost dětí na internetu

V této poradně již nelze pokládat další otázky.
Zpět na hlavní stránku poradny

Ptejte se Martina Kožíška na vše, co vás zajímá k bezpečnosti dětí při práci s internetem. Martin Kožíšek je jeden z autorů knihy Bezpečně na internetu. Poradna je otevřena do 1. září 16:00.

kozisek.jpg
Táňa
Jak vysvětlím dítěti, podle čeho pozná falešný profil na facebooku? A co má udělat, když ho žádá o přátelství?
Martin Kožíšek
Až třetina informací, které lidé uvádějí na seznamovacích profilech, není pravdivá. Poznat falešný profil nemusí být až tak obtížné. Děti mnohdy uvádějí, že falešný profil poznají podle toho, že má krátce založený Facebook, málo fotek nebo přátel. Upřímně, všechna tyto kritéria splňuje moje mamka a podvodník to určitě není :) Lidé, kteří se věnují zneužívání, mají tak dokonalé profily, že nic nepoznáte. Mají mnoho přátel i fotek, které si ale mohli stáhnout odněkud z internetu. Proto neznámého na druhé straně požádejte o fotografii na přání. Na ní by měl být daný člověk ideálně s cedulkou, na které bude napsáno to, co chcete, např. vaše jméno a dnešní datum. Chtějte, aby ji vytvořil do pěti minut. Dnes má tuto možnost téměř každý. Podvodník se začne vymlouvat, že to nejde z různých důvodů – nemá foťák nebo mobil, kabel k počítači, teď nemůže protože je v autě apod. Další možností je ověření přes videohovor. Zkuste si popovídat přes kameru. Tady je důležité, aby obraz i zvuk byl plynulý a nesekal se. Mnoho sofistikovanějších útočníků využívá tzv. webcam trolling (zfalšování videosmyčky). Čas od času si také můžete fotografie z podezřelého profilu "projet" přes službu Google obrázky nebo Tineye a ukáže se vám, kde všude jsou ještě na internetu umístěny.
Marika
Dobrý den, jsem učitelka a zajímalo by mě, na koho se máme obrátit, když máme zájem o přednášku na naší škole na téma Bezpečnost dětí na internetu. Děkuji.
Martin Kožíšek
Vzdělávacích programů je určitě celá řada. Osm let se věnuji projektu Seznam se bezpečně (www.seznamsebezpecne.cz), který se věnuje rizikovému chování dětí na internetu. Zhruba patnáctkrát ročně vyjíždíme s nějakou známou tváří (Ben Cristovao, Braňo Holiček…) do škol. Není to klasická vzdělávací akce, ale show uzpůsobená věku dětí. Pokud přednáška nevyjde, doporučuji využít ve výuce videa, která jsou umístěna na stránkách nebo na Stream.cz. Určitě bych doporučil našeho partnera E-bezpečí (www.e-bezpeci.cz), který vznikl při Univerzitě Palackého v Olomouci a věnuje se vzdělávání všech věkových kategorií.
Olda
Dobrý den, zajímalo by mě váš názor. S maželkou se nemůžeme shodnout na přístupu k internetu pro naše děti. Máme dvě děti - sedm a jedenáct let. Manželka je striktně proti tomu, aby měly děti přístup na internet, ale syn, kterému je jedenáct je z toho nešťastný. Je prý jediný z celé třídy, kdo na internet nemůže. Mobil nemá. Děti se mu smějí. A je pravda, že ve škole mají i počítače a jeho spolužáci jsou na tom lépe než on, který vše zná jen teoreticky. Ze školy chodí na kroužky a pak domů, takže se k internetu nedostane. Mám strach mu to zakazovat. Myslím, že existuje nějaký kompromis... Děkuji za váš názor.
Martin Kožíšek
V dnešní době, kdy nás ovlivňují nové technologie a spousty věcí již nelze řešit bez nich, nemá podle mě smysl dětem přístup k nim zakazovat. V dospělosti to pro ně může být významný handicap v uplatnění např. na trhu práce. Doporučuji proto kompromis a nastavení pravidel, jakou dobu budou mít děti k internetu přístup a na jaké stránky. Největšími riziky mohou být sociální sítě nebo vyšší strávený čas.
Anah a Ener z Aksnalb
Dobrý den pane Kožíšku , na straně č. 83 Vaší knihy píšete, že sextingem se rozumí mimo jiné zasílání videí se sexuálním obsahem. Můžeme Vám prosím zaslat na Váš telefon /messenger/ pár videí z naší sbírky k Vašemu odbornému vyjádření a posouzení, zda se jedná o sexting??
Děkujeme za brzkou odpověď
S pozdravem Anah a Ener z Aksnalb

Martin Kožíšek
Zdravím do Blanska :) Pokud jste stranu č. 83 přečetli pozorně, mluví se o zasílání sextingových zpráv jako o rizikové aktivitě. Proto mi raději svoji sbírku neposílejte :) Když už sexting provozujete, tak jeho obsah raději nikde neukládejte. Varováním může být třeba případ úniku citlivých materiálů známé americké herečky Jennifer Lawrence. Té unikly nahé fotografie na internet a ani přes obrovské úsilí se jí ani po letech nepodařilo tento obsah z internetu vymazat.
julinka
Dobrý den, existuje nějaký chytrý program, který zaznamená veškerý pohyb dítěte na internetu? Je dostupný v ČR a kolik stojí? díky, Julie
Martin Kožíšek
Dobrý den. Na trhu určitě naleznete spousty programů nebo "rodičovských zámků", které se zabývají monitorováním pohybu na internetu. Bylo by ale naivní si myslet, že by ho děti neuměly obejít. Stačí se připojit z jiné sítě – ve škole, ve fastfoodu nebo třeba u kamarádů. Pokud bude dítě chtít, cestu k obsahu si vždy najde, i k tomu závadnému. Proto si myslím, že než děti střežit prostřednictvím nějakých programů, je lepší mít s dětmi nastavené prostředí důvěry. Když bude mít dítě problém, nesmí se bát za vámi přijít a svěřit se. U menších dětí bych jako rodič nastavil pravidlo, kde budu mít jako rodič přístup do všech účtů dítěte s možností do nich nahlédnout.
Mirka
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli mohu svému synovi, kterému občas pouštím pohádky na tabletu na Youtube, nějak zablokovat přístup k jiným videím? Děkuji.
Martin Kožíšek
Dobrý den. Možností máte několik. Blokování videí lze provést prostřednictvím některých doplňků v prohlížečích nebo přímo využít aplikaci YouTube pro děti, která omezuje nevhodný obsah. Aplikace je dostupná pro iOS a Android. Pokud máte menší děti, je další možností vytvoření vlastního seznamu videí, která si budou vaše děti moci přehrávat. Služba YouTube také umožňuje procházet historii zhlédnutých videí a rodičům tak dává možnost zpětně kontrolovat, na jaká videa se děti dívají. Rodič pak může jednoduše nevhodný obsah blokovat.