Maminka.czPoradny

Poraďte si s kojeneckou kolikou

V této poradně již nelze pokládat další otázky. Diskuze byla ukončena.
Zpět na hlavní stránku poradny

Dětská kolika je stav, který není příjemný ani děťátku a ani mamince. V bolestivém bříšku dochází ke křečím, nadýmání, plynatosti či průjmu a doprovází je neutišitelný pláč. Postihuje přibližně 20 – 25 % kojenců - chlapců i dívek, nejčastěji v období mezi druhým a třetím měsícem po narození. Pro děti i pro rodiče je to mimořádně namáhavé a nepříjemné období.

Co se s tím dá dělat? Co zabírá na kojeneckou koliku? Dá se nějak zlepšit průběh? Nejen na tyto otázky se dozvíte odpověď tento týden v naší on-line poradně. 

Odpovídat bude MUDr. Darina Čiková.

MUDr.Darina Čiková.jpg

Pediatrička vystudovala Jeseninovu lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Martině, má 2 atestace z pediatrie a dvacetiletou pediatrickou praxi. Z toho 17 let praxe na Dětském a novorozeneckém oddělení v Nemocnici s poliklinikou v Považské Bystrici, další 3 roky praxe jako všeobecný lékař v ambulanci pro děti a dorost.

Martina
Dobrý den, můj problém s dcerou je spíše psychologického rázu. Dceři je 20 měsíců, je dost živá, ale také šikovná a dokáže se hezky soustředit. Už asi 10 dní odnaučujeme dudlík na spaní, přes den nemá vůbec od 10 měsíců. Dudlík jsem z půlky odstřihla a prostě nám nefunguje, má díru. Dcera se po něm neshání a dává ho přes den panence. Také učíme na nočník, někdy si dcera ukáže sama, jinak docela pravidelně čůrá na nočník a do plínky málo (to jí pak řeknu, že se mi to nelíbí a že bych měla radost, kdyby do plínky nečůrala). Za těch 10 dní má ale záchvaty breku, většinou ráno a večer. Když ji jdu dávat spát, tak hned ukazuje, že chce na nočník, i když tak před půlhodinou byla a čůrala. Když tam s ní jdu, tak nic, vzteká se, že tam nechce a pak že zase chce. Pak si vymýšlí, že chce jíst, že chce ponožky atd. Nejdřív se jí snažím vyhovět, protože nevím, jak vážně to myslí, ale ona vzápětí mění názor a nechce nic. Na mě to dělá dojem, že neví, co chce a vymýšlí si. Ráno to vypadá podobně. Brek trvá kolem půl hodiny a nijak jí nemůžu domluvit. Neustále odcházím a přicházím do ložnice a domlouvám. Už několikrát usnula sama bez dudlíku v klidu, ale jinak většinou se to neobejde bez povyku. Než jsme vzali dudlík, tak usínala s dudlíkem sama v postýlce v pohodě. Nevím, kde jsem udělala chybu a kde je příčina, zda-li to za pár dní poleví, nebo je to nějaké první období vzdoru. Co myslíte? Děkuji za odpověď, Martina.
Darina Čiková

Dobrý den, Martino,


máte pravdu, jsou to projevy prvního vzdoru. Děti jsou schopné ovládat močení okolo druhého roku. Není třeba je nutit čurat do nočníku, důležitá je pozitivní motivace a pochvala, když se to podaří. Nucením sedat si na nočník, čurat do něj či káráním můžete u dětí vyvolat vzdor a odpor. Dobré je dítě odnaučit od dudlíku okolo druhého roku kvůli správnému vývoji chrupu. Mně se to podařilo tak, že jsem své dceři hned po návratu z návštěvy u prarodičů řekla, že jsme je tam zapomněli a oni je všechny vyhodili. Všechny dudlíky jsem doma schovala. Vydržela jsem a dcera byla bez dudlíku. Přeji hodně sil! Darina


Inula
dobry den ,mám 3tydeni holčičku a od minuleho tydne jsme zacali brat Vigantol kapky a od vcerejšiho dne nam mala place a prohyba se jak luk ,bříško tvrde ,taky ma neco jako neklid porad se budi nebo spise se ji ani nedari poradne zabrat .Jsou nějake jine kapky vitaminu D? děkuji za odpověď Hájková
Darina Čiková

Dobrý den, paní Hájková,


v tomto věku se už začínají projevovat kojenecké koliky. Některé děti pijí hltavě. Je dobré když si dětátko po krmení odříhne. Při kolikách pomáhají masáže bříška ve směru hodinových ručiček. Můžete dcerku položit na bříško, často se děťátku uleví. Někdy můžete použít i rektální rourku. Kojenecké koliky zmírňují i kapky na odplynění - deflatulens, nebo kapky Coliprev obsahující enzym laktáza, který tráví mléčný cukr.


Co se týká vitaminu D, kromě Vigantolu jsou dostupné kapky s vitaminem D od firmy Jamieson.


S pozdravem Čiková


Terezza
Dobrý den,
můj jednoletý syn se stálé vnoci nevyspí, už se budí jen cca 2x za noc, dříve to bylo i 20x s pláčem. Pravděpodobně krkánky. Má pupeční kýlu zlepšenou. Měla jsem podezření na reflux ale někdy si všímám, že když mu poťukám na pupík krkne si. Neustále mu teče s pusinky"voda či sliny". Prý to přejde jestli to je reflux kolem roka. Je mi ho líto ještě se nevyspal, při jídle se kroutí. S prdíky také bojuje ale mnohem lépe.Můžu vědět Váš názor co myslíte, že to je? Budí se cca po 4-5h vnoci. Děkuji
Darina Čiková

Milá Terezo,


myslím, že u Vašeho syna se opravdu jedná o gastroezofageálný reflux. Na jeho potrvzení jsou k dispozici vyšetřovací metody, které Vám může doporučit dětský dětský enterolog (nejčastější 24 hodinová pH-metrie).


Fyziologický gastroezofageálný reflux (návrat obsahu žaludku do jícnu) ustupuje zavedením příkrmů do stravy a většinou ustoupí do 9 mesíců až jednoho roku. Může však přetrvávat i po tomto věku a způsobovat těžkosti. V tomto přípaě se jedná o gastroezofageální refluxové onemocnění.


Základem léčby jsou režimová a dietetická opatření jako krmení menších dávkách, ale častěji, zvýšená poloha hlavy (v době spánku v poloze na zádech, u dětí nad 1 rok v poloze na levém boku s mírným záklonem hlavičky), dále zahušťování stravy u kojenců (rýžový odvar, Nutriton, umělá mléčná výživa s antirefluxní složkou - škrob, guarová guma, karobová mouka ze svatojánského chleba).


U větších dětí je potřeba vyloučit z jídelního lístku dráždivé potraviny a pochutiny (silný čaj, colové nápoje, česnek, cibule, máta, čokoláda, mák, čerstvé pečivo, sladká jídla), upřednostnit méně tučné pokrmy a nejíst těsně před spaním (poslední jídlo se doporučuje sníst 2 - 3 hodiny před spaním.


S pozdravem Čiková


verča
Dobrý den, naše malá má dnes přesně měsíc a již 14 dní trpíme kolikami, dneska byla druhá noc bez bolení, tak to vypadá že už bude líp, kojím pravidelně po 2 hodinách i když by si malá dala kolikrát dřív, ale mám strach aby ji z tohoto důvodu nebolelo bříško skrz míchání mlíčka, stravu si hlídám až až, jím už snad jen 9 věcí stále dokola, dáváme probiotika, espumisan, masíruju, klubíčkuju, tygříkuju, nahřívám, zavinování se jí nelíbí, někdo mi už říká, že to hold musíme protrpět a že jídlem to nebude....je snad ještě nějaký způsob jak ji pomoci, někde jsem četla článek o tejpování bříška pomáhá to ? děkuji
Darina Čiková

Dobrý den. U části dětí je kolika způsobená nedostatečnou aktivitou enzymu laktáza v trávicím traktu, který tráví mléčný cukr. V lékárnách je dostupná laktáza ve formě kapek (Coliprev), která pomůže tento problém vyřešit. Většinou tyto kapičky stačí podávat do 4-6 měsíce věku dítěte. Pro děti, které jsou krmené mléčnými náhradami, jsou dostupné speciální upravená mléčka proti kolikám. S tejpování zkušenosti nemám.


S pozdravem, Darina Čiková


 


maja
dobrý den...mala má příšerné boleni bříška..ale coje horší i problémy s kakánim..pláče tlačí a nenischopná se vykakat...pomohla jsem ji po5dnech čipkem..vyletelo z ni neskutečné množství oranžovozelene..veliceřídké stoličky...nyni už zasenekakame 4den...pořád pláče a ma neustale zvýšenou teplutku od37-37,4...poráditeněco prosím....je plně kojená a koupili jsme i kapičky biogaia+espumisan...děkuji
Darina Čiková

Dobrý den, paní Majka,


jakmile má Vaše dcerka zvýšenou teplotu je potřeba, aby ji vyšetřil její obvodní dětský lékař. Zjistí, zda se jedná o infekční příčinu těžkostí. Samozřejmě je důležité, jestli má dcerka dostatečný přírůstek hmotnosti. Pokud ne, může udělat zkoušku kojená, či máte dost mléka, když je plně kojená. Kojené děti nemusí mít stolici denně, ale mohou mít stolici i 1x za 10 dní. Bude lepší, když Vaši dcerku vyšetří pediatr a zjistí příčinu těžkostí.


S pozdravem, Darina Čiková


 


Simona
Dobrý den, Mám velkou prosbu. Mám nyní již 6 měsíčního syna Samuela, kterého od příchodu z nemocnice trápí prdíky a občasné koliky. Je plně kojený. Hned na začátku nám paní doktorka poradila Espumizan (vcelku zabíral, ale jakmile jsem se dočetla, že obsahuje aspartan, tak jsme ho vysadily a na doporučení kamarádky koupili probiotika od Swissu a baby calm, ale bylo to snad ještě horší. Tak jsme nakoupili mastičku pupík, malý termofon na zahřívání, rektární rourku a toto vše praktikovali, ale jediné co zabralo byla trubička (ulevila max. na 1 hodinu). Pak jsme koupili šátek, ale nechtěl v něm být, používáme až od 4. měsíce.Já jsem úplně omezila svůj jídelníček, (jím jen zakysané mléčné výrobky, těstoviny, rýži v menším množství, banány, brambory, vývary jen z mrkve a masa bez koření jen osolené, maso kuřecí a vepřové,protože mě hovězí nadýmá extrémně a ryby, vejce jen málo a zeleninu jen málo a tepelně upravenou a pečivo staré a k tomu 3x do topinkovače. Ale přesto jsem také celkem často nafouklá nafouklá a malý se trápí. Pak jsme zkusili biogaju, také nic. Homeopatika, ty se vždy ze začátku pár dní tvářili, že pomáhají, ale nakonec nic (několik druhů na doporučení homeopatky), dále jsme měli sabsymplex, také nic, poté v 5 měsíci měl velké křeče a hrozně plakal, tak jsme se zkusili vrátit k espumizanu, ale ten už nezabíral (úplně málo). A pak mezitím ještě zkoušeli probiotika od biopronu, ale také žádná sláva. Cvičíme, mažeme, kapeme, ale nic. A nyní už se hezky otáčí,vyprdí, nepláče, ale jakmile odbije 6 hodina u kojení se strašně kroutí a pouští (cca 20 se pustí) a tím nahltá zase vzduch a je to hrůza. V noci se uspáváme tak 1-2 hodiny a za noc se vzbudí cca 15x- 20x Když hoi dávám spát vedle do koše položím ho a on sebou tak dlouho cuká až se neprobere, jedině kde spí, ale i tak se budi jsem já (leží mi na hrudi (občas chce prso, ale ne vždy) Přesto se občas v noci vzbudí i upjenlivým pláčem, a je vidět, že ho něco trápí. Při kojení trošku pomáhá masírovat jemně bříško a plácat po zadečku, pak se tak nekroutí. V šátku nosím hodně ale i tak je to boj . Už jsme na prdíky bymysleli i básničku a nic . Nyní dáváne poslední co jsme ještě nezkusili a to kaply infaCOL, ale i tak žádná sláva, v noci nespí. nA VÁNOCE JSME ZAČALI S PŘÍKRMY A TED JÍ ZELENINU, OVOCE A MASO,občas ovesná a rýžová kaše A DĚLÁ MU VELKÝ PROBLÉM SE VYKAKAT.. přes den je vidět jak pořád tlačí a moc to nejde. Občas dáme trubička a aji se vykaká jinak ho to trápí cca půl dne a pak se sám vykaká. Teď zkoušíme švestku a meruňku a trošku mu to s kakáním pomáhá. Možná se na něo zapoměla, ale asi je to vše. Ještě jsme také pily odvary z k mína a fenyklu a anýzu a různé ty dětské a kopjící čaje a nic moc... pila jsem to já i Samík. A pijeme to i teď ale nic. Tak už nevím, ale budu ráda za každou radu. A také jsme na doporučení pí doktorky zkoušeli nutrylon na koliky, ale nejsem schopna ho do něj dostat, je zvyklí na sladké matř. mléka a nutrylon je hořký, i když ho dám třeba s kaší či banánem nechce ho. Omlouvám se za chyby, překlepy, stylistiku a možná i nějakou hrubku ale malý moc nevydrží . Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Řičánková
Darina Čiková

 


Dobrý den, paní Řičánková!


Espumisan, Sab Simplex a Infacol obsahují stejnou účinou látku simeticon, která pomáhá uvolňovat větry. Jamile nezbral jeden, je velmi pravděpodobné, že nebude účinkovat ani ten druhý. Při kolikách se též doporučuje podávat probiotika, ale u Vašeho synka byly též bez efektu. 


Mám pro Vás ale jednu radu, která by mohla vyřešit problém s kolikami u Vašeho synka. Zkuste mu podávat kapky ColiPrev, které obsahují enzym laktáza. Příčinou kolik totiž může být i intolerance laktózy (mléčného cukru) způsobená nedostatečnou aktivitou anzymu laktáza v trávicím traktu. Více informací o problematice kojeneckých kolik způsobených intolerancí laktózy najdete na www.detskekoliky.cz. Tyto koliky jsou ale většinou přechodné a odeznějí, když má dítě 4-6 měsíců.


 


S pozdravem, Darina Čiková


Markéta
Dobrý den,
syn trpí od narození poměrně častými bolestmi bříška s nadýmáním. Nyní ve 4 měsících již méně, pomohla nám i homeopatika, která jsme z toho důvodu vyzkoušeli. Přesto problém částečně trvá, stravuji se poměrně zdravě a snažím se vyhýbat nadýmavým potravinám. Byl plně kojen, výjimečně s přídavkem UM, nyní jsme začali příkrmy. První syn tím vůbec netrpěl. Myslíte, že bude mít malý horší zažívání obecně, nebo se jedná obvykle o přechodné období? Kromě zmíněného polohování a masáže bříška, které jste zmínila, a nenadýmavé stravy, mohla bych pro něj udělat ještě něco? Zdá se mi také, že stolice je stále velmi řídká (zpravidla 3-4x do týdne), je to v pořádku? Děkuji za odpověď, a přeji hezký den!
Darina Čiková

Dobrý den, kojenecké koliky se vyskytují u 15-20 % kojenců. Většina z těchto dětí dobře prospívá. Koliky ustupují obvykle po 3-4 měsících. Jde o přechodné období a proto ani u Vašeho syna nepředpokládám horší tráveví v budoucnosti.


Jakmile má Váš syn stolici 3-4x do týdne, je to úplně v pořádku. Kojené děti mohou mít stolici i 10x denně nebo jen trošku uprdnuté v každé plence, stejně tak mohou mít stolici i 1x za 10 dní, dokonce i za víc. Po zavedení příkrmů se může změnit konzistence i barva stolice.


S pozdravenm, Darina Čiková


 


Martina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolikrát deně mohu dát dvouměsíční dceři Sab simplex, děkuji.
Darina Čiková

Dobrý den, kapky Sab simplex se podávají 15 kapek při každém kojení anebo do každé láhve s mlékem. Aby byl efekt dostatečný, nesnižujte dávkování. Čiková


 


Milena
Dobrý den

Synovi je 7 týdnů. Kojím, ale bohužel musím dokrmovat, mé mléko mu nestačí. Máme antikolikovou lahvičku a dokrmujeme Nutrilonem. Používáme kapičky Sapsymplex, dáváme 3x denně 7 kapek. Přes den sice s mírným pláčem, ale prdíky i stolice se zvládá, ale jakmile odbije 6 hodina večerní, má malý neuvěřitelné trápení, kdy se kroutí, tlačí, napíná...cvičíme nožičkama, masírujeme bříško ale jediná úleva je potom rektální rourka. Mám strach aby si na ni nenavykl, ale většinou po dvou hodinách pláče je to jediná úleva jak pro syna tak pro mě. První syn takovou koliku neměl a rektální rourku jsem nepoužívala. Muže si na ni navyknout? Počítám s tím, že kolika bude postupně ustupovat, ale jak jinak mu pomoci netuším. Děkuji Milena
Darina Čiková

Dobrý den, 


dětem od 3. týdne do 36. měsíce dávkujeme kapky Sab Simplex 15 kapek do každé láhve s pitím (respektive na lžičku před kojením). Vy mu ale dáváte méně a jen 3x denně, což nemá dostatečný efekt při kolikách. Nemusíte se bát ho podávat v dávce, jakou jsem napsala. Účiná látka simetikon se nevstřebává z trávicího traktu a nedá se s ní předávkovat - pomáhá odhocdu větrů z trávicího traktu. Rektální rourka také pomáh, ale nedporučuji ji užívat pravidelně a dlouhodobě.


Přeji hezký den, Darina Čiková


eva
Dobrý den paní doktorko,mám 3mesicni miminko, už bohužel nekojim a davam mlicko bebu, i běhu sensitive, ale večer se miminko kroutí a napina a nemůže si ulevit a ma problém se sam vylákat,musím mu pomoci rourkou a pak je spokojeny,ale nechci aby si nám to nějak zvykal, co byste mi poradila aby ho tolik bříško netrapilo,říká se žen od třetího měsíce to přejde,ale zatím to nepolevilo.
Darina Čiková

Dobrý den, Beba Sensitive je vhodná při kojeneckých kolikách. Mléko je hypoalergenní, obsahuje bakterie mléčného kvašení a má snížený obsah laktózy. Zkuste mu podávat i přípravek na odplynění s účinou látkou simetikon. Hezký den!


 


ustaranamamina
Dobrý den paní doktorko,
moje 9ti týdenní dcerka má v poslední době hodně vodnatou, někdy i pěnovitou žlutozelenou zapáchající stolici. Je plně kojena a prospívá dobře (por. váha 2940g, nyní cca 4800g). Působí v celku spokojeným dojmem, avšak trápí ji občasné koliky, které řešíme masírováním a kopáním, v nejhorším případě rourkou. Podáváme kapky BioGaia a Babycalm. Zkusila jsem teď vysadit i mléčné výrobky, ale je to krátce, zatím se žádná změna neprojevila. Mám nějak tuto stolici řešit, nebo to nechat být, když prospívá? Děkuji a přeji hezký den.
Darina Čiková

Dobrý den, stolice kojených dětí může kysele zapáchat a být i řidší, dokonce děťátko může mít jinou stolici v každé plence. Ve Vašem případě, když by i při užívání probiotik a kapiček Babycalm těžkosti přetrvávaly, je vhodné vyloučit infekční příčinu řídkých stolic. Hezký den, Čiková


marlenitka
Dobry den,chtela bych poradit
mam dvoumesicniho chlapecka a opravdu ma boleni briska
takoveho razu kdy opravdu nepomaha nic chtela bych mu nejak
pomoci ale diky tomu se mi krouti i u kojeni a opravdu je to potom narocne
neni to me prvni dite mladsi ktery ma ted 30mesicu mel stejny problem ale nebylo to az v takove mire,ono se to davydrzet
ale snasim spatne kdyz mi miminko takhle place bolesti prosim poradte mi jak bych mu mohla jeste pomoci
dekuji za odpoved Suchankova
Darina Čiková

Dobrý den, paní Suchánková!


Příčiny kojeneckých kolik mohou být různé. Někdy je příčinou hltavé pití děťátka při kojení. Jakmile je chlapeček krmený z flašky, může pomoci  tzv. antikoliková láhev. Při pláči je vhodné dát děťátko na chvilku na bříško, aby si kopalo nožičkami. V poloze na zádech mu bříško masírujte. 


Na trhu jsou k dispozici přípravky na odplynění - deflatulens (Infacol, Espumisan, Sab-simplex). Ty je potřeba podávat při každém krmení v doporučované dávce. U některých dětí může být přičinou kojeneckých kolik nezralost travicího traktu a intolerance laktózy. Kojenecké koliky způsobené intolerancí laktózy jsou většinou přechodné a ustoupí, když je dítěti 4-6 měsíců. V tomto případě mají výborný efekt kapky Coliprev. 


Samozřejmě je důležité se domluvit s Vaší dětskou lékařkou, která chlapečka vyšetří a pokud bude třeba, bude pátrat i po možné jiné příčině pláče a neklidu Vašeho děťátka.


S pozdravem Darina Čiková


 


dalila
Dobrý den, jaká je vhodná poloha pro držení miminka, když ho bolí bříško?
Darina Čiková

Dobrý den, dítě s kojeneckou kolikou je vhodné dát na bříško. V této poloze má zadeček výše, děťátko kope nohami a větry lehčeji odejdou. V poloze na zádech je dobré cvičit nožičkami a střídavě je pokrčovat k bříšku. Také je vhodná masáž bříška krouživými pohyby směrem od pravého podbříška pod žebrové oblouky k pravému podbříšku.


 


Lucka
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,kolik krát by mělo 6-týdenní miminko kakat,když je uměle krmeno.Dáváme jí mlíčko baby love
Darina Čiková

Dobrý den, nekrmené děti mají stolici běžně 2x denně. Nicméně ji nemusí mít každý den. Stolice může být i méně než 3x týdne a je to v pořádku. U většiny dětí na umělé výživě může být stolice tužší a převážně žluté barvy. Přidáním příkrmů se mění hlavně barva stolice na žlutohnědou. Při změně krmení z kojení na umělé mléko může mít stolice i zelenou barvu.