Maminka.czPoradny

Problém, o kterém se ve společnosti nemluví - hemeroidy

V této poradně již nelze pokládat další otázky. Diskuze byla ukončena.
Zpět na hlavní stránku poradny

Hemeroidy jsou nepříjemné, ale nemusí být bolestivé a obtížné, stačí se jen svěřit do péče lékaře včas. Spolu s křečovými žilami patří mezi chronická žilní onemocnění. Hemoroidální pleteně jsou přirozenou součástí řitního kanálu. Když ale tyto pleteně zbytní do podoby uzlů, začnou činit obtíže.

Co se s tím dá dělat a jak se hemoroidům vyhnout? Jak hemeroidy léčit? Jsou dědičné? Nejen na tyto otázky se můžete tento týden ptát v naší poradně. 

Na otázky bude odpovídat proktoložka Soňa Hořínková. 

paní doktorka Hořínková.jpg

Soňa Hořínková vystudovala lékařskou fakultu v Brně, má atestace z všeobecné chirurgie a třicetiletou praxi, polovinu z té doby se věnuje problematice konečníku - diagnostice a léčbě konečníkových trhlin, hemoroidálních nemocí, zánětů konečníku atd. Působí v nemocnici TGM Hodonín.

hababich1946
Dobrý den,paní doktorko,
po porodu před 35 lety jsem trpěla hemoroidy,které se ale jakoby vstřebaly a nedělaly vůbec žádné potíže.Teď před 6ti lety po laparoskopické operaci žlučníku se mi znovu objevily,vlastně ihned 2-3 den.Zácpou netrpím,ani nijak nemusím tlačit.Nevím tedy,proč se objevily?Pan doktor mi jen řekl,že mi odstranili 2 srůsty a ještě tam jsou 2 tříselné kýly.O žlučníku se ani nezmínil.Nyní jsem objednaná na operaci kýly,která se před dvěma lety objevila nad pupkem v místě vpichu při operaci.Hemoroidy mi nedělají potíže,jen někdy mám trochu krve na papíru při nešetrnějším utření.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.HCH.
Soňa Hořínková

Dobrý den ,nerozumím úplně  přesně Vaší otázce ale co se týka hemoroidu tak ty jsou normální součásti konečníku .mamé je všichni ,protože  tyto tzv. hemoroidální polštářky mají za ukol pevně uzavřut koenčník aby nešlo k propustnosti stolice. Celý mechanismus je samozřejmě složitější. Pokud se polštářky poruší potom jsou hemoroidy symptomatické a mají své projevy: jako je krvácení, pocit vlkého konečníku , neúplné vyprázdnění stolice ,  pocit tlaku v konečníku , ale i malé a občasné krvácení z konečníku   je nejelépe vyšetřit protkologem .Děkuji za otázku přeji hezké dny.      


Jana
Dobrý den,jsem 10let po operaci Strapler.nyní mi opět občas zlobí hemeroidy a prolaps konečníku,mám operaci opakovat?
Děkuji
Soňa Hořínková

Dobrý den ,  i po staplerové operaci může  dojít  občasnému krvácení ,jde o četnost a velikost krvácení ,menší recidivy ve smyslu jednoho nebo dvou hemoroidů  lze ošetřit  i  ambulatně  ,stran prolapsu  zase  nutno nejdříve vyšetřit  může se jednat také o rektokelu nebo jiné proktologické  onemocnění    ,tedy  je třeba proktologického vyšetření a na záklědě vyšetření potom


další postup. Děkuji za dotaz


Mila
Dobrý den,mám občas problém s konečníkem.Myslím že je to jak se píše sem tam se mi udělá křečová žilka....týden to mažu mastí a uklidní se to...Ale chtěla bych to nějak řešit.Stydím se to říci lékaři.
Co by mě čekalo jestli zákrok?

Děkuji
Soňa Hořínková

Dobrý den , myslím že se nemusíte stydět tyto obtíže má více jak polovina obyvatelstva  -  a navštivte lékaře -


hlavně aby se nezanedbala  některá z  obávaných diagnos. Bude  Vám bude doporučena léčba  většinou se jedná  o čípky


a mastičky a venofarmaka. Vyšetření  je hlavně digitální - prstem, dále anoskopem nebo rektoskopem což je malá kovová trubička  do konečníku    - trvá to několik sekund a pocitově se jedná o stav jako při stolici takže to nebolí !. Držím palce k nalezení odvahy :)


Anna
Dobrý den,moje mamka(82)má potíže s hemoroidy asi 40let,ale čím je starší tím to hůře snáší vyzkoušela hodně mastí,ale ty pomohly jen na chvíli,na operaci se již necítí dost silná,poraďte jak jí pomoci?Děkuji za odpověď.
Soňa Hořínková

Plně Vás chápu paní Anno   je to problém . Vzhledem  dlouhodobým obtíží,  bude asi u Vaší maminky hemoroiální nemoc v pokročilém stadiu a nevím zda byla již  vyšetřena , bylo by ideální nechat ji  vyšetřit proktologem  ,jednak poradí po stránce lokální a celkové léčby ,ale existuje řada chirurgických  ambulatních zákroku    - tedy bez nutnosti  hospitalisace  a operace


v pravém slova smylsu ,které Vaší mamince mohou alespoň částečně ,když ne, úplně pomoci . 


Naváhejte přijďte  k   vyšetření  i přes věk 82 let, i tyto pacienty ošetřujeme


 


Orel
Dobrý den.Je mi 70 let a trápí mne praskliny v oblasti konečníku. Občas vyleze i kousek střeva a je to bolestivé. Používám mast Dobexil H a chvíli se situace uklidní, ale po nějaké době se problémy opět opakuji. Stravou dbá o řídkou stolici, ale i tak se problémy stále opakují. Děkuji za odpověď.
Soňa Hořínková

dobrý den  děkuji za dotaz, praskliny jsou velkým problémem  - je nutné dbát o měkou stolicí tedy ani zácpa ani průjem ,


konečník je potřeba  masirovat  , tak aby, zhojené trhliny, které mají již podobu  jizviček  byly vláčně a měkké , protože  při napínání  konečníku při odchodu  stolice dochází k opakovaným prasknutím .


Co se týká výhřezu střeva - asi jedná o prolaps a tam   bude vhodnější chirurgický zákrok - tedy doporučuji prosím vyhledejte proktologickou poradnu a  kompletní vyšetření.  


Jana
Dobrý den, můžete mi prosím přiblížit, z čeho se počítá výše mateřské (když se pro výpočet bere průměr za posledních odpracovaných 12 měs.)
na druhé dítě, v případě že se po rodičovské dovolené vracím do původního zaměstnání (sml. na dobu neurčitou) cca na 2 měsíce a po té znovu odchod na mateřskou. Zaměstnavatel o nastávající situaci ví a souhlasí. Nebylo by finančně výhodnější, prodloužit si stávající rodičovskou až do nástupu na mateřskou? Děkuji za odpověď.
Soňa Hořínková

Promiňte ,tuto problematiku neznám .


10.0.20.xxx.
Po stolici pri dukladném utírani se mi objevuje někdy světlá krev. Nic mě nebolí.
Soňa Hořínková

Dobrý den  -  každá známka  by se měla vyšetřit , patrně problem nebude velký může se jednat  o poraněnou sliznici , ale také zánet  nebo polyp konečníku  nebo počátek  něčeho horšího  ,  lépe se nechat vyšetřit . Hezký den .


Zvědavka
Dobrý večer, trápí mě hemeroidy již několik let. Někdy o nich nevím třeba pul roku a pak mám pár dní problémy. Vypozorovala jsem, že problémy mám hlavně ve chvíli, kdy si sednu na studenou lavičku, popř. promrznu od nohou. Je to možné? Děkuji za odpověď.
Soňa Hořínková

Ano je to možné žilní konečníkové pleteně " prochladnou " ,pokud se neobevuje krvácení  potom v takovém případě


je možné aplikovat čípky  s analgetickou s,měsí - např. Indometacin ,a celkvoě lze použit take venofarmaka   -  


 např. Detralex kde bylo zjištěno že tento lék působí také protizánětlivě  na žilní stěně.


Děkuji za otázku a hezký den


Lenka
Dobrý den paní doktorko, čas od času se mi stává, že mám nesnesitelnou bolest v oblasti konečníku, je to silná a atakující bolest, při které musím chodit, nelze sedět, nelze jen tak stát a zdá se mi, že se mi chce "na velkou", ale nechce, jen se mi tím zhorší bolest - při vtahování konečníku je lehká úleva... Bolest trvá většinou tak 15 min a stejně rychle, jak přichází, tak i odchází, ale je tak nesnesitelná, že se bojím dalších bolestí. Většinou pak začnu krvácet z konečníku a Faktu čípky mi přináší úlevu. Můžete mi poradit? Děkuji
Soňa Hořínková

Dobrý den děkuji za dotaz ,dle Vašeho  sdělení bych řekla že se ejdná o trhlinu konečníkovou


při akutním stadiu dochází k uporné bodavé bolesti a následuje  krvácení , v akutním stadiu vhodmné


různé čípky , fakti nebo hemagel, ve stadiu klidu  promazavást a masírovat svěrač prstem  s dubovou kůrou v gelu 


Vhodné ,ale  také vyšetření proktologem . jinak jsou také nutná režimová opatření   dostatek tekutin ,vlaknina tak aby stolice  byla vláčná - nesmí být tvrdá  - zácpa ani průjem.    


Daniela P.
Dobrý den, paní doktorko,

hemeroidy mě trápily již před otěhotněním. Teď se to ještě zhoršilo. Dříve mi můj doktor předepisoval Detralex, je v pořádku, abych ho používala dál?

Děkuji, Daniela P.
Soňa Hořínková

Dobrý den paní Danielo , vetšinou  po těhotenství  se obtíže zvýrazní je to dáno déletrvajicím tlakem do malé pánve, Detralex  je v pořádku můžete je plně medikovat, ,bylo by i vhodné navštívit proktolog poradnu , některé větší hemoroidy se dají  ošetřit také 


chirurgicky ambulantně. Hezký den .


zorka
Dobrý den paní doktorko, už děda měl s křečovými žilami problémy - dokonce měl několikrát dělaný žilní bypass. Trpěl i na růži. A já se obávám, že jsem to po něm zdědila. Křečové žíly mám už snad od dvaceti let a nějakou dobu mě trápí i hemeroidy. Nyní plánuji těhotenství, tak se chci zeptat, zda to mám řešit předem nebo zda to mám začít řešit až otěhotním?

Dále, nyní jsem výrazně upravila i životosprávu - sportuji (běhám, jezdím na kole, běžkuji, cvičím pilates), upravila jsem jídelníček (omezila jsem maso), jak mám dál pokračovat? A může být k mým problémům kontraindikací sauna, která je pro mě vždycky příjemným relaxem?

Děkuji za odpověď.
Soňa Hořínková

Dobrý den  paní Zorko,já musím řict ,že jste velmi šikovná a zodpovědná při úpravě  životosprávy a v přípravě na miminko,


nic lepšího snad ani není.To že máte křečové žily a trpíte na symptomatické  hemoroidy  potvrzuje to ,že se jedná a onemocění žil. Také dědičnost  zde má své zastoupení. Jak jsem napsal styl živosta sprývně hlavně vytrvat ,v době tětotenství při zhoršení


obtíží stran hemoroidu či křeč. žil možno umírnit symptomy léčbou venofarmaky ( např. detralex ...)  po dohodě s lékařem .Co se týká saunování - je možné s mírnějšími teplotami nebo resp. krtším intervelem saunování / ochlazení , event .zvolit infrasaunu.Přeji Vám hodně  hodně štěstí  a zdraví  před životním krokem  :)


Markéta
Dobrý den,
po druhém porodu mám obtíže s hemeroidy, konkrétně s anální řasou, která prostě nezmizela ani rok a půl po porodu. Dá se s tím něco dělat? Děkuji.
Soňa Hořínková

Dobrý den  - tento problém bývý velmi častý , kožní řasa sama od sebe nezmizí ,řešení je chirurgické -


menší zákrok - excize -  v lokální případně celkové anestesii záleží na velikosti   této kožní  řasy.


Děkuji za dotez a přeji hezký den