Maminka.czPoradny

Zdravý spánek zabezpečí dobrá matrace. Jak ji vybrat?

V této poradně již nelze pokládat další otázky. Diskuze byla ukončena.
Zpět na hlavní stránku poradny

Pořekadlo, jak si kdo ustele, tak si lehne, naznačuje, že vybrat si správnou matraci je velmi důležité. V současnosti jsou moderní pěnové matrace, ale nehodí se pro každého. 

S výběrem správné matrace nejen pro vás, ale i pro vaše dítě vám poradíme tento týden. 

Jak vybrat správnou matraci? Co když muž rád spí na tvrdém a já na měkkém? Můžeme mít společnou matraci? Na tyto i další otázky bude tento týden odpovídat rekondiční masérka Klára Čepelková.

Klara_Cepelkova_maserka clanek.jpg

Klára Čepelková je rekondiční masérka. Intenzivně se věnuje několika druhům masáží (rekondiční, relaxační, masáž hlavy,...). Úspěšně složila již několik zkoušek v oboru a chce se rozvíjet dál. Produkty firmy Magniflex oceňuje, protože mají nejvyšší zdravotní certifikaci v rámci EU a při výrobě spolupracují s lékaři, maséry, univerzitami.

Lidé spánek bohužel velmi podceňují, tělu však uleví nejen správně provedená masaž, ale i spánek na správné matraci.

Marcela
Dobrý den,
jsem žena 38 let, pracuji v kanceláři a mám mírnou nadváhu. Často mě bolí záda, jakou matraci byste mi doporučili? Děkuji
Klára Čepelková

Milá Marcelo,


sedavé zaměstnání je pro páteř pohroma. Zkuste i během dne v kanceláři páteř sem tam protáhnout a párkrát v týdnu si skočte zacvičit, ideální je jóga nebo pilátes. Dnes si můžete zpříjemnit i posezení na kancelářské židli, existují různé podsedáky a opěrky. Přesný typ matrace vám na dálku doporučit opravdu nemohu, musíte si zajít do specializované prodejny sama a s odborníkem vybrat tu správnou pro vás. V dnešní době výrobci matrací spolupracují s univerzitami, lékaři a přichází pak na trh s matracemi, které maximálně uvolňují či dokonce protahují páteř.


Ivana Ro
jaké ze zmiňovaných matrací doporučíte pro malé děti, myslíte si, že díky tomu budou spát déle a a nebudou se stěhovat za rodiči?
Klára Čepelková

Milá Ivano,


ani kvalitní matrace vám bohužel nezajistí to, že za vámi večer dítko nepřijde do ložnice. Kvalitní matrace dopřeje ale dítěti hlubší spánek, díky kterému by se nemělo tak často budit, takže by se noční návštěvy vaší ložnice mohly snížit. Pro děti jsou vhodné matrace z tzv. studené pěny (PUR – polyuretanová pěna), které zajišťují optimální podporu páteře a kostí a nevytvářejí překážky pro jejich růst během spánku. Měly by mít antibakteriální a antialergické vlastnosti a striktně bez příměsi chemických barviv a lepidel.


lotty
Dobrý den,

můj muž má silnou nadváhu. Jaké matrace jsou doporučovány lidem s nadváhou?
Klára Čepelková

Milá Lotty,


pro lidi s nadváhou jsou doporučovány tuhé a středně tuhé matrace, ale nedá se říct, že pro silnější jedince existuje pouze jediná matrace. Mají rozhodně z čeho vybírat, důležité jsou i jiné aspekty než jen jejich váha. Důležité je zda manžel nemá zdravotní problémy s pohybovým aparátem, zda není alergik nebo jak se potí,... Zcela jistě si v showroomech za pomocí odborníka vyberu tu správnou.


Lea
Dobrý den,
je mi jasné, že pro kvalitní spánek je potřeba kvalitní matrace. Ale jsou např. i nevhodné polohy při spánku, jak by určitě člověk ležet neměl?
Klára Čepelková

Milá Leo,


ze zdravotního hlediska je nejoptimálnější poloha na zádech nebo na boku, příčná osa těla by měla být v absolutní rovině. To znamená, že v oblasti páteře by se matrace měla přizpůsobit jejímu přirozenému zakřivení a v oblasti kyčlí by měla tělo podpírat tak, aby se nepropadalo. Každý jsme ale nějak naprogramovaný a těžko přeučíte člověka, který spí 30 let na břiše na jinou spací polohu. Spánek na břiše není pro tělo ideální, ale i na tyto spáče dnes výrobci matrací myslí.


Denisa
Budu mít díky spánku na kvalitní matraci více energie?
Klára Čepelková

Milá Deniso,


při testování ve spánkové laboratoři bylo zjištěno, že ve spánku na běžné pružinové matraci se člověk pohne až osmdesátkrát. Přitom každý pohyb je reakcí těla na signál mozku, který vysílá, že někde hrozí proleženina. V praxi to znamená, že se tělo musí každých šest minut z osmihodinového spánku zmobilizovat, místo aby se regenerovalo. Proto také výrobci matrací čím dál více spolupracují s lékaři specialisty, kteří sledují vývoj nových technologií a patentů. Hlavním úkolem matrace je vytvořit spáči perfektní anatomickou podporu, která tělu umožní dokonalé uvolnění a zabrání tak častému přetáčení. Takže odpověď na vaši otázku je ano, protože hluboký spánek dodá tělu potřebnou energii na další den.


Veronika
Dobrý den,Mám 15letého syna, který spí jen na břiše a zásadně bez polštáře, ale pak si ustavičně stěžuje na bolest za krkem. Měla byste pro mě nějakou radu?
Klára Čepelková

Milá Veroniko,


polštář je důležitý i při spaní na břiše, mělo by jít ale o kvalitní anatomický polštář, který má speciální tvar. Takový polštář zmírňuje tlak, poskytuje maximální pohodlí v oblasti šíje a umožňuje šíjovým a ramenním svalům úplné uvolnění. Správný anatomický polštář nesmí být ani příliš měkký, protože by páteř nepodepřel a napomáhal by jejímu borcení. Pokud páteř pod krkem a v oblasti beder, není správně podepřená, má tendenci se bortit. Svaly kolem páteře se snaží borcení zabránit a místo toho, aby spánkově regenerovaly a odpočívaly, dostávají se do křeče. Sval v křeči přijímá jen 40% krve a omezeně funguje odplavování škodlivin a mízní výměna. Proto se ráno syn probouzí se zatuhlou šíjí. Chybu neuděláte, když si vyberete zdravotní anatomický polštář, při výběru vám poradí odborník, stačí se mu zmínit o tom, že syn spí většinou na břiše. On by vám měl vytipovat ty správné polštáře a syn si po vyzkoušení všech vybere ten svůj.


Lenka
Dobrý den,
můj 12ti letý syn aktivně sportuje (hraje fotbal). Kvalitní matraci již zakoupenou máme. Jak nyní máme vybrat správný polštář?
Klára Čepelková

Milá Lenko,


9/10 našeho těla - od ramen po paty, regeneruje na matraci. Zbylá 1/10 - čili hlava a krk regenerují během spánku na polštáři. Ten musí odolávat tlaku hlavy až do váhy cca 5 kg, proto musí být zhotovený z kvalitních materiálů a z konstrukce umožňující pohodlné a anatomicky správné uložení hlavy. Kvalitní anatomický polštář musí mít speciální tvar, který v kombinaci s účinky kvalitních materiálů zmírňuje tlak, poskytuje maximální pohodlí v oblasti šíje a umožňuje šíjovým a ramenním svalům úplné uvolnění. Polštář by neměl vyvíjet na krk příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k omezení zásobování mozku krví. Správný anatomický polštář nesmí být ani příliš měkký, protože by páteř nepodepřel a napomáhal by jejímu borcení. Opět platí, že nejlépe si syn vybere sám ve specializovaných prodejnách, u výběru polštáře je důležitá preferovaná pozice spánku.


gladiola
Chci se zeptat, má na dobrý a kvalitní spánek vliv nákup dobré matrace již pro malé miminko?
Klára Čepelková

Milá Gladiolo,


děti ročně prospí až čtyři tisíce hodin, což je více než 40% života stráveného v posteli. Během spánku jejich tělo roste a čerpá nové síly, shromažďuje energii na další den a vlastně celý svůj budoucí život. Takže si myslím, že půjde o jeden z důležitých faktorů pro jeho kvalitní spánek. Jen matrace však dokonalý spánek malému nemluvněti bohužel nezaručí, tak jednoduché to není.


Lukáš
Dobrý den,
slyšel jsem, že existují pro různé váhové kategorie různé typy matrací. Zajímalo by mě, jestli je to pravda nebo pouze reklamní trik. Děkuji
Klára Čepelková

Milý Lukáši,


nejde o reklamní trik, opravdu si dnes můžete vybrat matraci podle váhy a nejen podle váhy, aspektů pro výběr máte mnoho. Záleží i na tom, jak se potíte, zda jste alergik nebo máte zdravotní potíže. Dále si můžete vybrat i podle toho, jestli jste zimomřivý nebo horkokrevný, i podle toho, jakou preferujete spací polohu. Rozhodně si zajděte do specializované prodejny a vše vyzkoušejte, odborníci vám poradí a vaše tělo samo pozná, která z nabízených pro vaši váhovou kategorii, je nejvhodnější.


Šárka
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak často je potřeba matraci zcela vyměnit za novou? Nebo stačí matrace pouze vyčistit? Pokud ano, tak jak?
Klára Čepelková

Milá Šárko,


matrace by se z hygienických důvodů měla měnit po 8-10 letech. Matraci opravdu jen nestačí vyčistit a čekat, že vám vydrží na celý život. Pokud si však novou matraci pořídíte kvalitní ve spojení s kvalitním potahem, který bude snímatelný a pratelný, popř. snadno čistitelný, pak se hygieně matrace budete věnovat minimálně. Matrace by měla být umístěna na pevném prkenném, nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Pokud chcete matraci umístit na neprodyšnou desku, musíte vybírat matraci, která má horizontální větrací otvory a kolem matrace všitý 3D větrací lem. Kvalitní matrace na vhodné podložce stačí provětrat jednou za rok, pokud se nadměrně potíte, je lepší ji provětrávat jednou za čtvrtletí. Po prodělané viróze matraci určitě vyvětrejte. Stačí ji umístit ráno na balkón či terasu a nechat ji tam do večera.Snímatelný potah si nechte vyčistit v čistírně odborníky 1x ročně.


Peťa
Dobrý den,
existují nějaké obecné zásady, jak pro sebe vybrat vhodnou matraci?
Klára Čepelková

Milá Peťo,


v první řadě je to věk, pokud vybíráte matraci pro dítě v růstu nebo pro dospělého. Pokud budeme předpokládat, že pro dospělého, tak v první řadě je to velikost (délka, šířka i výška). Minimální délka matrace by měla být o 15 - 20 cm delší než je výška ležící postavy, standardní šířkou na jednolůžko pak bývá 90 cm. Výška je dána složením jejího jádra. Jako zdravotní matraci nelze zcela jistě považovat matraci o výšce 10cm. Nejmenší výška zdravotní matrace je cca 14-15cm, větší komfort pak přináší matrace o výšce 16-20cm, kde je již jádro tvořeno několika vrstvami se speciálními vlastnostmi a funkcemi. Kvalitní matrace, určené pro celoroční spaní, mohou mít výšku od 12 až do 40 cm. Obecně ale platí, že čím výše člověk spí, tím příjemněji se mu ráno vstává a večer uléhá. Osoby po padesátce velmi ocení, když ráno nevstávají z nízkého lůžka. Výšku ale nemusíte řešit jenom matrací, často postačí pouze zvýšit nohy postele. Celková výška postel + matrace od podlahy 60 cm je zdravým středem. Dalšími aspekty jsou ergonomičnost (jak se matrace přizpůsobuje tvaru a struktuře těla), termoregulační schopnost (jak matrace udržuje teplo a jak ho šíří), hydroskopický faktor (jak se matrace vypořádává s vlhkostí) a tuhost matrace (měla by být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena, hubený člověk si může vzít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější. Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud to je nemožné, je moc měkká). Další otázkou je, jakou polohu při spánku preferujete (na zádech, boku či na břiše). Dnes můžete volit i matraci podle toto, jestli jste horkokrevná nebo zimomřivá. Velmi důležitým aspektem jsou vaše zdravotní potíže (bolesti kloubů, páteře, zda trpíte alergiemi,...). Pak si můžete vybrat i díky různým potahům na matracích (tady je dobré zohlednit, jaký máte typ roštu). Matraci rozhodně kupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou studia zdravého spaní a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet. Jen na doporučení matraci nekupujte, každému vyhovuje něco jiného. Při koupi stravte v showroomu klidně hodiny, kupujete výrobek, na kterém budete denně spát. Pokud vám neposkytnou v prodejně ochotně odborné poradenství nebo nedoloží vše certifikáty, poohlédněte se jinde.


Sofinka
Dobrý den,

je lepší mít v manželské posteli každý svou matraci (stejnou?) nebo je lepší společná dvojmatrace? Děkuji za odpověď
Klára Čepelková

Milá Sofinko,


každý preferuje něco jiného, takže  rozhodně matraci nekupujte jen na doporučení. Nakupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou studia zdravého spaní a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet. Většinou partnerova váhová kategorie neodpovídá té ženské a vybrat tak matrace pro dvojlůžkovou postel se stává složitým úkolem. Matraci je třeba vybírat – podobně jako oblečení – na míru. Proto si na ni v obchodě nebojte lehnout a vyzkoušet si ji. Je jasné, že jiné ležení potřebuje drobná padesátikilogramová žena a zcela jiný typ bude vyhovovat devadesátikilovému pánovi. I zde si proto nechte poradit od personálu, jaký výrobek bude nejvíce vyhovovat vaší výšce a hmotnosti. A vždy podle sebe volte, zda chcete měkčí či tvrdší. Podle odborníků má drobná žena často mnohem dříve proleženou matraci než mohutný muž – a to v oblasti zadečku. Tlak vyvíjený na matraci je zde větší než v jiných partiích. U pánů pak bývá postel nejvíce zatěžována v oblasti břicha. A právě tomu se přizpůsobují takzvané partnerské matrace nebo-li matrace s volitelným komfortem – duál komfortem. Duální komfort znamená, že jde o matraci vhodnou pro páry s odlišnými požadavky na tuhost matrace. Jednoduše rozepnete potah a otočíte jádro na své straně matrace dle vašich preferencí a využívejte zároveň přednosti společné matrace. Výsledkem je tedy jedna strana s měkčím a více anatomickým povrchem, zatímco druhá strana je tvrdší a více ortopedická. Díky snímatelnému potahu, který je možno prát, si mohou oba dva uživatelé nezávisle na sobě zvolit svoji stranu a tuhost, a přitom stále využívat jedno „letiště“. Ať si zvolíte společnou či každý zvlášť, určitě ji oba vyzkoušejte.


Petra
Dobrý den,

Jaký je správný postup čištění matrace?
Klára Čepelková

Milá Petro,


pokud máte kvalitní pěnovou matraci se snímatelným potahem a jste zdravý a normálně se potící člověk, pak si potah nechte vyčistit v čistírně odborníky 1x ročně. Matrace by proto měla být umístěna na pevném prkenném, nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Pokud máte kvalitní matraci na vhodné podložce, pak ji stačí provětrat jednou za rok, pokud se nadměrně potíte, je lepší ji provětrávat jednou za čtvrtletí. Jestliže máte za sebou chřipku, matraci určitě vyvětrejte. Stačí ji umístit ráno na balkón či terasu a nechat ji tam do večera.


Regina
Dobrý den,

můžete mě prosím seznámit s návodem, jak pečovat o matraci, aby nám vydržela co nejdéle a sloužila co nejlépe? Jak často ji čistit a tak?

Děkuji
Klára Čepelková

Milá Regino,


základní podmínkou pro bezchybnou funkčnost matrace je její kvalitní provzdušňování během spánku i mimo něj. Matrace by proto měla být umístěna na pevném prkenném, nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Pokud chcete matraci umístit na neprodyšnou desku, musíte vybírat matraci, která má horizontální větrací otvory a kolem matrace všitý 3D větrací lem. Kvalitní matrace na vhodné podložce stačí provětrat jednou za rok, pokud se nadměrně potíte, je lepší ji provětrávat jednou za čtvrtletí. Jestliže máte za sebou chřipku, matraci určitě vyvětrejte. Stačí ji umístit ráno na balkón či terasu a nechat ji tam do večera. Kvalitní matraci není potřeba a dokonce ani není vhodné otáčet. Naopak, kvalitní výrobci dávají 12 - 15 let záruku na neproležení matrace a upozorňují klienta na všité symboly, které zamezují, aby klient po praní potahu nebo po provětrání matrace zaměnil část, kde měl hlavu a nohy. Důvod je jednoduchý - hygiena. Asi nikdo z nás by si nepřál usínat ve druhém čtvrtletí hlavou na místě, kde měl minulé čtvrtletí nohy. Zcela jiná situace je v případě, že kupujete oboustrannou matraci a každá strana má jiné anatomické a ortopedické vlastnosti. Potom má otáčení matrace smysl, myšleno otáčením spodní a vrchní strany, ale rozhodně ne hlavové a nožní části. Dle doporučení lékařů je ale vhodné matraci z hygienických důvodů vyměnit nejpozději po osmi až deseti letech. Později totiž vzniká nehygienické prostředí, které omezuje kvalitu spánku.


Iva
Dobrý den,

Jak často se doporučuje měnit matrace?
Klára Čepelková

Milá Ivo,


dle doporučení lékařů je vhodné matraci z hygienických důvodů vyměnit nejpozději po osmi až deseti letech. Později totiž vzniká nehygienické prostředí, které omezuje kvalitu spánku.


Linda
Dobrý den, jaká matrace je nejvhodnější do dětské postýlky?
Klára Čepelková

Milá Lindo,


matrací do postýlky je na trhu nepřeberné množství. V první řadě je důležité dbát na to, aby matrace vyplňovala celý prostor postýlky, dítě by si mohlo zaklínit ruku či nohu do volného prostoru okolo matrace. V požadavcích na optimální oporu dětského tělíčka byste měla zohlednit také fakt, že dítě velmi rychle roste, a to hlavně během spánku. V matraci kojence se proto v této fázi zásadně nedoporučuje paměťová (viskoelastická) pěna. Tento druh materiálu dítěti škodí tím, že vytvoří „formu“ otisku těla a tělo se do pěny „ponoří“, se dostává do rozporu s požadavky na rychlý růst a rozvoj dětského těla a způsobila by růstové deformace. Dětská matrace by měla mít anatomický a ortopedický stupeň na úrovni 3 až 4, tedy vyrobena ze speciálních polyuretanových pěn, tzv. PUR (někdy se setkáváte s termínem studená pěna), striktně bez příměsi chemických barviv a chemických lepidel. Kvalitní PUR pěny vyhovují dětskému spaní zejména díky své elasticitě. Klaďte důraz na antibakteriální a antialergické vlastnosti matrací.


Helča
Dobrý den,
čekám miminko a vrtá mi hlavou jak matraci vyčistit, když se dítě počůrá. Existuje nějaký ochranný, snadno čistitelný obal, který by matraci zachránil před těmito nehodami?
Klára Čepelková

Milá Helčo,


jsou dvě školy při výrobě dětských matrací - jedna preferuje snímatelný a pratelný potah na matraci, aby se daly vyprat případné fleky, když se miminko počůrá nebo pozvrací. Druhá škola preferuje špičkovou matraci z kvalitního a prodyšného potahu, která pozitivně působí na zdravý rozvoj dítěte a na matraci doporučuje dávat kvalitní chránič, který je ze spodní strany prodyšný a z horní strany nepropustný. Chránič se dá vyvářet na 95% a rodiče si kupují 2 ks, aby měly na výměnu. Druhá škola by měla být preferována ve výběru matrace pro vaše dítě. Když se dítě počůrá do matrace, tak vyprání potahu problém s hygienou nevyřeší. Zbytky moči v pěně, které tam při prvním způsobu zůstávají, dále negativně působí na dětské tělíčko i přes vypraný potah a mohou způsobovat kožní problémy. Ze zdravotního hlediska rovněž nedoporučuji neprodyšné chrániče, na kterých se dítě potí a pobyt na nich může způsobovat alergické reakce pokožky a různá kožní zánětlivá onemocnění.


Monika
Dobrý den, mám dítě se silnou alergií a doktor nám mimo jiné doporučil vyměnit matraci, opravdu má matrace vliv na alergie? Díky
Klára Čepelková

Milá Moniko,


nenapsala jste bohužel, jakou alergií dítě trpí, nejsem alergolog, ale mohu potvrdit slova doktora, že stará matrace je rájem různých breberek. Naše tělo dýchá i pokožkou a absorbuje téměř vše. Nová matrace pro vašeho malého alergika musí být ze zdravotně nezávadného materiálu, vadit mohou například kokosové desky, lepidla, pro někoho je silným alergenem latex. Naprosto nevhodné jsou pružinové matrace, které představují ráj pro roztoče. Vyberte matraci, kde se při výrobě použily pouze hypoalergenní materiály, které prodejce musí doložit certifikáty. Pokud se totiž při pěstování například bavlny používají chemická hnojiva, může bavlna způsobit alergické reakce citlivé lidské pokožky. Alergici by si měli vybírat matrace z ekologických řad s látkami, které jsou 100% organické.


Lucie
Dobrý den,

mám 6letého syna. Chceme mu koupit novou postel i matraci. Jak velkou matraci doporučujete? Předem děkuji za odpověď.

Klára Čepelková

Milá Lucie,


určitě pořiďte rovnou rozměr 90x200 centimetrů či větší. Taková postel má spoustu výhod, kdykoli si můžete k dítěti lehnout i vy, když bude nemocné nebo bude mít špatné sny. Dítě bude matraci používat dalších 8 až 10 let, do doby, než přestane růst. Barva a vzhled lůžka nejsou natolik důležité, proto můžete volbu přenechat dítěti. Vy však věnujte více času výběru toho nejpodstatnějšího, tedy matraci, roštu a polštáři. Kvalitní matrace pro rostoucího potomka by měla mít antibakteriální a antialergické vlastnosti a měla by být vyrobena ze speciálních polyuretanových pěn, tzv. PUR bez paměťové pěny a striktně bez příměsi chemických barviv a lepidel. Základní podmínkou pro bezchybnou funkčnost matrace je její kvalitní provzdušňování během spánku i mimo něj. Matrace by proto měla být umístěna na pevném prkenném, nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Pokud chcete matraci umístit na neprodyšnou desku, musíte vybírat matraci, která má horizontální větrací otvory a kolem matrace všitý 3D větrací lem.


Dita
Dobrý den, jsem těhotná a ráda bych spala s dítětem v posteli. Musím kvůli tomu měnit matraci? Děkuji za odpověď
Klára Čepelková

Dobrý den, milá Dito,


aaa.png

obecně se doporučuje, aby dítě mělo vlastní postel a vlastní matraci, vaše čerstvě narozené děťátko by mělo mít vyvýšenou postýlku s monitorem dechu, už jste někdy slyšela o postýlce přidělané k posteli? Vyspíte se oba a budete si na blízku a nemusíte řešit svou matraci. Nevím, zda přivedete na svět své první děťátko, sama jsem matkou dvou dětí. Budete velmi vyčerpaná a mohla byste dítko ve spaní i zalehnout nebo by mohlo později z postele spadnout, až se začne přetáčet.


V požadavcích na optimální oporu dětského tělíčka musíte zohlednit fakt, že dítě velmi rychle roste, a to hlavně během spánku. V matraci kojence se proto v této fázi, zásadně nedoporučuje paměťová (viskoelastická) pěna. Paradoxně svojí největší předností u dospělého člověka – rozložením tlaku a uvolněním lidského těla k regeneraci – tento druh materiálu dítěti škodí. Tím, že vytvoří „formu“ otisku těla a tělo se do pěny „ponoří“, se dostává do rozporu s požadavky na rychlý růst a rozvoj dětského těla a způsobila by růstové deformace. To je hlavní důvod, proč by s vámi dítě nemělo spát v posteli.


Dětská matrace by měla mít anatomický a ortopedický stupeň na úrovni 3 až 4. Toho se docílí použitím speciálních polyuretanových pěn, tzv. PUR (někdy se setkáváte s termínem studená pěna), striktně bez příměsi chemických barviv a chemických lepidel. Kvalitní PUR pěny vyhovují dětskému spaní zejména díky své elasticitě. Jak pěny pro výrobu jádra matrace, tak potahy musí být vyrobeny na čistě přírodní bázi, protože dětské tělo je s nimi v přímém kontaktu 10 až 12 hodin denně. Agresivní chemie a alergeny v matraci jsou pro zdraví dítěte velmi škodlivé. Klaďte důraz na antibakteriální a antialergické vlastnosti matrací. Z tohoto důvodu si také dejte pozor na levné a nekvalitní matrace z měkké molitanové pěny s různými výztuhami z kokosových desek a lepeného odpadu z drceného a lepeného polyuretanu.