Alena Štouračová

Odhalte tajemství dřív než ultrazvuk: Holčička, nebo chlapeček? | Zdroj: istockphoto.com

Odhalte tajemství dřív než ultrazvuk: Holčička, nebo chlapeček?

Skoro každé nastávající mamince vrtá v prvních měsících těhotenství hlavou, zda čeká holčičku, nebo chlapečka. Pohlaví nenarozeného miminka může těhulka zjistit na ultrazvuku, a to zpravidla od dvacátého týdne těhotenství. Spolehlivost této metody je devadesát procent. K určení pohlaví miminka však mnohé maminky často používají „osvědčené“ babské metody, které vycházejí například z těhotenských chutí nebo tvaru břicha.

24.  9.  2017
Věk versus otěhotnění. Kdy je ideální čas mít dítě?

Věk versus otěhotnění. Kdy je ideální čas mít dítě?

Ideální věk pro mateřství se z biologického hlediska pohybuje mezi 20 až 29 lety. Co ovšem hrozí ženám, které se rozhodnou mít miminko již v raném věku, anebo naopak až po třicítce? Otázka zní: Dát přednost kariéře, cestování a budování vlastního bydlení a teprve potom si pořídit děťátko? Ovšem, co když si žena svoje první těhotenství špatně naplánuje, a promešká tak ideální čas?

15.  4.  2017
Ňadra se během gravidity mění. Pečujte o ně správně

Ňadra se během gravidity mění. Pečujte o ně správně

Prsy dospělých žen podléhají pravidelným změnám v rámci menstruačního cyklu. V jeho druhé fázi dochází vlivem hormonu progesteronu k lehkému zduření žlázy a k růstu děložní sliznice. V tomto období ženy někdy vnímají svá ňadra citlivě, až bolestivě. Proč tomu tak je? Vaše tělo se chystá na možný jiný stav.

26.  6.  2013
Chcete rozumět svému miminku? Zkuste znakování!

Chcete rozumět svému miminku? Zkuste znakování!

"To, že miminka nedokážou mluvit, ještě neznamená, že nám nemají co říci. Chtějí se s námi podělit o to, co je těší, trápí, co chtějí… Problémem je, že schopnost mluvit se vyvíjí pomaleji než jejich touha komunikovat. Naštěstí miminka dokážou ovládat ruce a další části těla dříve než hlasivky a ostatní nástroje nutné k verbální komunikaci. To dává dětem příležitost komunikovat neverbálně. Někdy si s miminkem povídáte a ono se na Vás usmívá a Vy si říkáte, copak mi asi chce říci? Rádi bychom Vám představili novou metodu – ZNAKOVÁNÍ S MIMINKEM.

28.  9.  2011
Jak příliš nepřibrat v těhotenství?

Jak příliš nepřibrat v těhotenství?

Některé ženy přibývají v těhotenství více a jiné méně. Pokud však dbají na vyváženou stravu plnou tolik důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků a vyhýbají se nezdravým pokrmům, nemusejí se svou váhou příliš zaobírat.

21.  9.  2011
Ženská nevěra: Přirozenost, nebo "módní trend"?

Ženská nevěra: Přirozenost, nebo "módní trend"?

Takřka každý druhý z nás měl tu „čest“ se během svého života setkat s nevěrou – ať už na místě podvádějícího, nebo podváděného. Nevěra je přitom záležitostí jak mužů, tak žen. Ženy na rozdíl od mužů nevěru příliš nepřiznávají – jak dokazuje jeden z průzkumů českých sexuologů Petra Weisse a Jaroslava Zvěřiny, v rámci něhož nevěru přiznalo 55 procent ženatých mužů a „pouze“ 34 procent vdaných žen.

12.  9.  2011
Posilování pánevního dna - pro lepší sex i prevenci inkontinence

Posilování pánevního dna - pro lepší sex i prevenci inkontinence

Tak jako v posilovně dřeme, abychom si zpevnily břišní svaly či zadeček, neměly bychom zapomínat na tolik opomíjené posilování pánevního dna, která nám zajistí intenzivnější sexuální prožitek i snazší porod.

7.  9.  2011
Plavání v těhotenství? Směle do toho!

Plavání v těhotenství? Směle do toho!

Plavání je v době těhotenství naprosto ideálním sportem. V rámci kurzu plavání pro těhotné se ovšem o samotné plavání jedná pouze v uvozovkách – nejde totiž o výuku plaveckého stylu, nýbrž o výuku technik aktivního pobytu ve vodě, a to především splývání, potápění, plavání pod vodou či relaxační vodní techniky.

3.  9.  2011
Jsou probiotika vhodná i pro těhulky?

Jsou probiotika vhodná i pro těhulky?

Probiotika i v těhotenství? Proč ne? Těhulce přinesou úlevu a prospějí i jejímu děťátku. Vědci totiž zjistili, že pravidelné užívání probiotik v těhotenství snižuje výskyt alergií u dětí – především atopického ekzému – a to až o padesát procent.

30.  8.  2011
Fóbie z porodu opravdu existuje

Fóbie z porodu opravdu existuje

Když někdo vysloví slovo „porod“, ježí se vám chlupy na těle? Odkládáte těhotenství na dobu neurčitou, protože si nedokážete představit, že byste rodila a následně vychovávala dítě? Možná, že nemáte pouhý strach z porodu a mateřství, ale přímo fóbii, které se odborně říká tokofóbie. Tato fóbie se může rozvinout nejen u žen, ale i u mužských protějšků.

25.  8.  2011
Jste Rh negativní a čekáte miminko? Pozor na možné komplikace!

Jste Rh negativní a čekáte miminko? Pozor na možné komplikace!

Každý z nás má určitou krevní skupinu i určitý Rh-faktor, který je buď pozitivní, nebo negativní. Právě konkrétní typ Rh faktoru hraje významnou roli během těhotenství. Jestliže je budoucí matka Rh negativní a plod po otci Rh pozitivní, lze mluvit o tzv. Rh inkompatibilitě neboli nesnášenlivosti způsobené odlišným Rh faktorem.

8.  8.  2011
Strašák těhulek jménem toxoplazmóza

Strašák těhulek jménem toxoplazmóza

Ženy se během těhotenství mohou nakazit nemocemi, jejichž neblahý průběh může v některých dokonce vážně a trvale poškodit plod. Jedním z těchto onemocnění je i toxoplazmóza, jejímž původcem je parazit Toxoplasma gondii. Toxoplazmózou jsou často postiženi králíci, psi, morčata nebo kočky.

7.  6.  2011
Krvácení v těhotenství: Co může být jeho příčinou?

Krvácení v těhotenství: Co může být jeho příčinou?

Co dokáže těhotnou ženu pořádně vystrašit? Náhlý krvavý výtok nebo špinění. Na jednu stranu nemusí být důvod k panice, protože špinění se často objevuje několik dnů před termínem očekávané menstruace, na druhou stranu však může být krvácení známkou mimoděložního těhotenství nebo hrozícího potratu.

6.  6.  2011
Jak předcházet těhotenským nevolnostem?

Jak předcházet těhotenským nevolnostem?

Pocity nevolnosti během těhotenství pociťuje takřka každá nastávající maminka. Některým ženám bývá špatně pouze ráno, jiné se s nevolností vyrovnávají v průběhu celého dne a některým je špatně i v noci. Spousta těhulek se ze dne na den po prvních týdnech těhotenství nevolnosti zbavila a vrátila se jim opět chuť k jídlu. Ovšem další těhotné ženy zase poukazují na to, že se jim střídají lepší a horší dny.

4.  6.  2011
Multivitaminové přípravky pro těhotné: Ano, či ne?

Multivitaminové přípravky pro těhotné: Ano, či ne?

Obecně platí, že během těhotenství by měla žena přednostně čerpat vitaminy, minerální látky, stopové prvky a vlákninu z běžné stravy a potravinové doplňky užívat pouze k doplnění denní doporučené dávky. Skutečnost, že těhulka pravidelně bere multivitaminové doplňky, by tedy neměla být důvodem absence ovoce a zeleniny v jejím jídelníčku.

9.  3.  2011
Antikoncepce a kojení. Jde to dohromady?

Antikoncepce a kojení. Jde to dohromady?

Porodila jste krásné, zdravé děťátko, které v tuto chvíli kojíte, a chtěla byste opět zahájit sexuální život? Pokud nechcete znovu otěhotnět, zamyslete se nad ochranou. I když má laktace a s ní spojené hormonální změny určitě antikoncepční účinky, v žádném případě to neznamená stoprocentní záruku toho, že opět nepřijdete do jiného stavu.

1.  3.  2011
Testy školní zralosti: Strašák dětí a rodičů?

Testy školní zralosti: Strašák dětí a rodičů?

Se startem nového roku vyplňují předškoláci v mateřských školách testy školní zralosti, organizované příslušnou pedagogicko-psychologickou poradnou. Takřka v každé předškolní třídě mateřské školy se najde minimálně jedno dítě, kterému je učitelkami nebo psychology z pedagogicko-psychologické poradny navrhován odklad školní docházky.

18.  2.  2011
Plavání předškoláků: Způsob, jak vaše dítě získá pozitivní vztah k vodě

Plavání předškoláků: Způsob, jak vaše dítě získá pozitivní vztah k vodě

Nechodili jste se svým dítětem na kurzy kojeneckého plavání? Chcete, aby si vytvořilo pozitivní vztah k vodě a naučilo se plavat? Zapište ho do kurzu plavání předškoláků, který může (s vámi jako rodiči) navštěvovat individuálně, nebo na něj docházet spolu s ostatními dětmi z mateřské školy.

14.  2.  2011
Udělejte radost dětem i ptáčkům. Vyrobte ptačí krmítko

Udělejte radost dětem i ptáčkům. Vyrobte ptačí krmítko

I když právě probíhá vlna mírného oteplení, nenechte se mýlit. Počasí je proměnlivé a do příchodu toho pravého jara, nás čeká ještě mnoho mrazivých dnů a nocí. V těchto dnech tak máte stále možnost umístit na okenní parapet nebo na balkon ptačí krmítko. Uděláte tím radost nejen ptáčkům, ale i svým dětem, které budou moci zpoza okna malá opeřená stvořeníčka pozorovat.

13.  2.  2011
Příprava na dětský karneval: Popusťte uzdu fantazii

Příprava na dětský karneval: Popusťte uzdu fantazii

Rok se s rokem sešel a opět nastalo období dětských maškarních bálů. Lámete si hlavu s tím, jaký originální kostým své ratolesti tentokrát vypůjčit či ušít? Dostali jste navíc za úkol od pořadatele akce obstarat občerstvení? Jestliže se v této chvíli cítíte bezradní, přečtěte si následující řádky, kde vám předložíme několik tipů na to, jak přípravu na dětský karneval v klidu zvládnout a přitom zůstat nad věcí. Odměnou za vynaložené úsilí vám jistě bude váš štěstím zářící potomek.

4.  2.  2011

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Předplatné

Aktuální číslo časopisu