Maminka.cz Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu popisuje, co se děje každý týden těhotenství s ženou a jak se vyvíjí její miminko  (délka, váha, vývoj orgánů a smyslů). Zjistíte, jaká vyšetření vás v daném týdnu čekají.


1. trimestr

V prvním trimestru prochází plod nejdůležitější fází vývoje, kdy se zakládají všechny orgánové soustavy, vyvíjejí se končetiny, nervový systém, plod je tedy nejohroženější z hlediska možného poškození vývoje nesprávným chováním a návyky.

1. týden těhotenství – Zdánlivě se nic neděje, nemáte žádné pocity, chutě ani stavy.

2. týden těhotenství – Pevné uhnízdění oplodněného vajíčka – blastocysty – trvá v děloze asi 13 dní. Jeho počátek může provázet slabé krvácení.

3. týden těhotenství – První lunární měsíc představuje nultý až čtvrtý týden gravidity, tedy období oplodnění vajíčka, jeho rýhování, putování vejcovodem do dělohy, jeho uhnízdění v děložní sliznici a období embryogeneze.

4. týden těhotenství – Embryu jsou dva týdny. Měří sice maximálně 1 milimetr, ale v buňkách se mu dějí převratné věci. Má dvě části, zevní a vnitřní zárodečný list – ektoderm a entoderm.

5. týden těhotenství – V tomto období by těhotenství mohl potvrdit těhotenský test. Pokud je pozitivní, je na čase objednat se ke gynekologovi.

6. týden těhotenství – Děloha se začíná zvětšovat a změkčovat, možná cítíte tlak v prsech. Na ultrazvuku vám lékař ukáže základy embrya.

7. týden těhotenství – Paže a nohy dítěte v matčině těle se prodlužují, jsou dotvořena ústa včetně jazyka, rtů a pupeny budoucích zubů. Formují se oči, začínají být vidět horní i dolní oční váčky. Tvoří se uši.

8. týden těhotenství – Vaše dítě je dlouhé 25 až 40 milimetrů, váží 3 až 5 g. Je už desetitisíckrát větší než při početí.

9. týden těhotenství – Jste na začátku třetího lunárního měsíce a vaše dítě prochází velkými změnami. Od temene po zadeček měří už téměř 3 centimetry, začíná vypadat jako člověk, ale stále má tvar písmene C.

10. týden těhotenství – Vaše dítě má zřetelněji lidskou podobu, měří kolem 4–5 centimetrů a váží 5–10 gramů.

11. týden těhotenství – Váš potomek je do 6 centimetrů dlouhý a váží asi 11 gramů.

12. týden těhotenství – Plod od temene po zadeček měří asi 7–9 centimetrů, vážit může i 14 gramů.

13. týden těhotenství – Ledviny vašeho dítěte už produkují moč a slinivka inzulin. Kostra se z chrupavčitého základu začíná přetvářet v kosti, lze rozeznat i žebra. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů, vaše dítě občas otevře a zavře pusu, někdy lze rozeznat sací pohyby.

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

2. trimestr

Druhý trimestr začíná 14. týdnem a končí 27. týdnem těhotenství. Toto období si většina žen užívá, protože odezněly ranní nevolnosti a pominulo hlavní riziko možného potratu. Nastávající maminku také ještě netrápí nárůst váhy, který může být v posledním trimestru obtěžující.

Ve druhém trimestru...

14. týden těhotenství – Jste ve druhém trimestru (14.–26. týden gravidity). Je načase vybrat porodnici, zaregistrujte se, později nemusí být místo.

15. týden těhotenství – Plod je dlouhý asi 12 centimetrů. Tělíčko má pokryto tenkou kůží, pod níž jsou patrné cévky, zatím bez jakéhokoli tuku. 

16. týden těhotenství – Už lze určit pohlaví plodu. Pokud se nechcete nechat překvapit, požádejte gynekologa o ukázku.

17. týden těhotenství – Vaše dítě už si začíná cucat palce, protože články prstíků se vyvinuly, a může s nimi začít pracovat. Ručičky a nožičky mají nehtíky.

18. týden těhotenství – Nyní plod měří od temene po zadeček asi 18–20 centimetrů a váží kolem 220 gramů. Rostou mu plíce a začínají se v nich vyvíjet vzduchové váčky.

19. týden těhotenství – Bříško roste, celkový přírůstek váhy by neměl přesáhnout 10 až 12 kilogramů za devět měsíců. Jezte pestře, vybírejte si.

20. týden těhotenství – Dítě měří od temene k zadečku asi 25 centimetrů, váží až 280 gramů a už cítíte jeho pohyby.

21. týden těhotenství – Přehoupla jste se spolu s děťátkem do druhé poloviny gravidity, začínáte šestý lunární měsíc. Plod si v děloze cucá paleček, jak jste viděla nebo uvidíte na ultrazvuku; točí se, dělá kotrmelce, různě se pitvoří, šklebí a trénuje sací pohyby

22. týden těhotenství – Miminko měří kolem 27 centimetrů a váží asi 350 gramů. Zabarvuje se mu oční duhovka – oči získávají svou barvu.

23. týden těhotenství – Proporce plodu se blíží podobě skutečného dítěte. Měří asi 28 centimetrů a váží kolem 450 gramů. V dásních jsou připraveny zárodky prvních zoubků.

24. týden těhotenství – Nyní měří od temene po zadeček asi 30 centimetrů a váží kolem půl kilogramu.

25. týden těhotenství – Vstup do 7. lunárního měsíce je dalším krokem, který vás posouvá k porodu. Miminko váží 700 gramů a měří přes třicet centimetrů.

26. týden těhotenství – Vaše dítě už je pěkný kousek, měří asi 33 centimetrů a váží kolem 750 gramů. Rozšiřuje škálu pohybů – strká si palec nohy do pusy a saje ho, dokáže se pohybovat v rytmu hudby, kterou posloucháte.

27. týden těhotenství – Končí druhý trimestr, užila jste si ho? Děloha roste a roste, bříško začíná limitovat sportovní výkony, ale i obyčejný pohyb.

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

3. trimestr

Třetí trimestr začíná 28. týdnem těhotenství a končí porodem. Plod je již vyvinutý, pokračuje nadále v růstu. I tak ale není žádoucí, aby se miminko narodilo o několik týdnů dříve.

Ve třetím trimestru...

28. týden těhotenství – Dítě nyní měří asi 35 centimetrů, váží kolem 1,1 kilogramu. Vy přiberete asi pět kilo, z toho tři patří miminku.

29. týden těhotenství – Osmý lunární měsíc se vyznačuje tím, že se plod začíná ustalovat v poloze hlavičkou dolů. Stále je ale čas, aby se případně přetočil.

30. týden těhotenství – Už je nejvyšší čas začít s masážemi pánevní hráze, uleví a připraví kůži na zátěž při samotném porodu.

31. týden těhotenství – Dítě měří kolem 38 centimetrů, váží jeden a půl kila. I ve spánku je aktivní, zvyšuje se mu tepová frekvence, ale pohybů ubývá.

32. týden těhotenství – Vaše dítě měří skoro 40 centimetrů, váží téměř 2 kila. Pokožka růžoví, má podkožní tuk, dítě je prostě skoro připravené vstoupit do světa.

33. týden těhotenství – Dítě váží zhruba 1,80 kg a měří asi 41,5 cm. Obličej se vyhlazuje a zakulacuje. Hlavičku má porostlou vlásky.

34. týden těhotenství – Plíce miminka dozrály. Surfaktant je v dostatečném množství, dítě se může narodit. Stejně imunitní systém už dokáže bojovat proti některým infekcím. 

35. týden těhotenství – V 35. týdnu dítě měří asi 43–45 cm a váží kolem 2,3 kg. Stále ještě přibývá na váze, ale dochází už ke zpomalení růstu

36. týden těhotenství – Plod váží kolem 2,70 kg a měří asi 45–48 cm. Dítě už vypadá jako před narozením, mračí se, usmívá, zvedá obočí a mrká. Chmýří z těla zmizelo.

37. týden těhotenství – Porod se blíží. Vaše tělo se vyrovnává s velkou zátěží a s velkým váhovým přírustkem během posledních týdnů. Je vám horko.

38. týden těhotenství – Děťátko váží 2,50 až 3,50 kg a měří kolem 48 cm. Reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má také vyvinutou chuť.

39. týden těhotenství – Miminko měří 50–51 cm, váží v rozmezí 2,5–3,5 kg. Každým dalším dnem v děloze přibývá na váze o 28 g.

40. týden těhotenství – Vstupujete do posledního týdne těhotenství. Vaše nervozita a netrpělivé očekávání vrcholí. Je ale nutné vědět, že 95 % miminek se narodí jindy než ve stanovený termín, proto zachovejte klid a vyčkávejte.

10 příznaků, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná
Těhotenství
Biochemické těhotenství: Byla jsem vůbec těhotná? Jak si ušetřit zbytečné zklamání? | Zdroj:  iStock.com
Těhotenství
Bolest zad a pánve v těhotenství. Trpíte při každém kroku? Těchto pohybů se vyvarujte | Zdroj: Zdroj: Istock
Bolest zad
Budou vás v těhotenství bolet záda? Prozradí to tvar vašeho bříška
Těhotenství
Prosincová Maminka plná snů a fantazií právě vychází. Zdobí ji herečka Veronika Arichteva se synem Lukou
Časopis Maminka
Horečka v těhotenství. Kdy je nebezpečná, může ublížit miminku a je potřeba ji srážet?
Těhotenství
Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu
Těhotenský kalendář
Jaké jsou největší mezníky v těhotenství? Tohle byste měla vědět
Těhotenství

Diskuze