Maminka.cz Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu popisuje, co se děje každý týden těhotenství s ženou a jak se vyvíjí její miminko  (délka, váha, vývoj orgánů a smyslů). Zjistíte, jaká vyšetření vás v daném týdnu čekají.


1. trimestr

V prvním trimestru prochází plod nejdůležitější fází vývoje, kdy se zakládají všechny orgánové soustavy, vyvíjejí se končetiny, nervový systém, plod je tedy nejohroženější z hlediska možného poškození vývoje nesprávným chováním a návyky.

1. týden těhotenství – Zdánlivě se nic neděje, nemáte žádné pocity, chutě ani stavy.

2. týden těhotenství – Pevné uhnízdění oplodněného vajíčka – blastocysty – trvá v děloze asi 13 dní. Jeho počátek může provázet slabé krvácení.

3. týden těhotenství – První lunární měsíc představuje nultý až čtvrtý týden gravidity, tedy období oplodnění vajíčka, jeho rýhování, putování vejcovodem do dělohy, jeho uhnízdění v děložní sliznici a období embryogeneze.

4. týden těhotenství – Embryu jsou dva týdny. Měří sice maximálně 1 milimetr, ale v buňkách se mu dějí převratné věci. Má dvě části, zevní a vnitřní zárodečný list – ektoderm a entoderm.

5. týden těhotenství – V tomto období by těhotenství mohl potvrdit těhotenský test. Pokud je pozitivní, je na čase objednat se ke gynekologovi.

6. týden těhotenství – Děloha se začíná zvětšovat a změkčovat, možná cítíte tlak v prsech. Na ultrazvuku vám lékař ukáže základy embrya.

7. týden těhotenství – Paže a nohy dítěte v matčině těle se prodlužují, jsou dotvořena ústa včetně jazyka, rtů a pupeny budoucích zubů. Formují se oči, začínají být vidět horní i dolní oční váčky. Tvoří se uši.

8. týden těhotenství – Vaše dítě je dlouhé 25 až 40 milimetrů, váží 3 až 5 g. Je už desetitisíckrát větší než při početí.

9. týden těhotenství – Jste na začátku třetího lunárního měsíce a vaše dítě prochází velkými změnami. Od temene po zadeček měří už téměř 3 centimetry, začíná vypadat jako člověk, ale stále má tvar písmene C.

10. týden těhotenství – Vaše dítě má zřetelněji lidskou podobu, měří kolem 4–5 centimetrů a váží 5–10 gramů.

11. týden těhotenství – Váš potomek je do 6 centimetrů dlouhý a váží asi 11 gramů.

12. týden těhotenství – Plod od temene po zadeček měří asi 7–9 centimetrů, vážit může i 14 gramů.

13. týden těhotenství – Ledviny vašeho dítěte už produkují moč a slinivka inzulin. Kostra se z chrupavčitého základu začíná přetvářet v kosti, lze rozeznat i žebra. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů, vaše dítě občas otevře a zavře pusu, někdy lze rozeznat sací pohyby.

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

2. trimestr

Druhý trimestr začíná 14. týdnem a končí 27. týdnem těhotenství. Toto období si většina žen užívá, protože odezněly ranní nevolnosti a pominulo hlavní riziko možného potratu. Nastávající maminku také ještě netrápí nárůst váhy, který může být v posledním trimestru obtěžující.

Ve druhém trimestru...

14. týden těhotenství – Jste ve druhém trimestru (14.–26. týden gravidity). Je načase vybrat porodnici, zaregistrujte se, později nemusí být místo.

15. týden těhotenství – Plod je dlouhý asi 12 centimetrů. Tělíčko má pokryto tenkou kůží, pod níž jsou patrné cévky, zatím bez jakéhokoli tuku. 

16. týden těhotenství – Už lze určit pohlaví plodu. Pokud se nechcete nechat překvapit, požádejte gynekologa o ukázku.

17. týden těhotenství – Vaše dítě už si začíná cucat palce, protože články prstíků se vyvinuly, a může s nimi začít pracovat. Ručičky a nožičky mají nehtíky.

18. týden těhotenství – Nyní plod měří od temene po zadeček asi 18–20 centimetrů a váží kolem 220 gramů. Rostou mu plíce a začínají se v nich vyvíjet vzduchové váčky.

19. týden těhotenství – Bříško roste, celkový přírůstek váhy by neměl přesáhnout 10 až 12 kilogramů za devět měsíců. Jezte pestře, vybírejte si.

20. týden těhotenství – Dítě měří od temene k zadečku asi 25 centimetrů, váží až 280 gramů a už cítíte jeho pohyby.

21. týden těhotenství – Přehoupla jste se spolu s děťátkem do druhé poloviny gravidity, začínáte šestý lunární měsíc. Plod si v děloze cucá paleček, jak jste viděla nebo uvidíte na ultrazvuku; točí se, dělá kotrmelce, různě se pitvoří, šklebí a trénuje sací pohyby

22. týden těhotenství – Miminko měří kolem 27 centimetrů a váží asi 350 gramů. Zabarvuje se mu oční duhovka – oči získávají svou barvu.

23. týden těhotenství – Proporce plodu se blíží podobě skutečného dítěte. Měří asi 28 centimetrů a váží kolem 450 gramů. V dásních jsou připraveny zárodky prvních zoubků.

24. týden těhotenství – Nyní měří od temene po zadeček asi 30 centimetrů a váží kolem půl kilogramu.

25. týden těhotenství – Vstup do 7. lunárního měsíce je dalším krokem, který vás posouvá k porodu. Miminko váží 700 gramů a měří přes třicet centimetrů.

26. týden těhotenství – Vaše dítě už je pěkný kousek, měří asi 33 centimetrů a váží kolem 750 gramů. Rozšiřuje škálu pohybů – strká si palec nohy do pusy a saje ho, dokáže se pohybovat v rytmu hudby, kterou posloucháte.

27. týden těhotenství – Končí druhý trimestr, užila jste si ho? Děloha roste a roste, bříško začíná limitovat sportovní výkony, ale i obyčejný pohyb.

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

3. trimestr

Třetí trimestr začíná 28. týdnem těhotenství a končí porodem. Plod je již vyvinutý, pokračuje nadále v růstu. I tak ale není žádoucí, aby se miminko narodilo o několik týdnů dříve.

Ve třetím trimestru...

28. týden těhotenství – Dítě nyní měří asi 35 centimetrů, váží kolem 1,1 kilogramu. Vy přiberete asi pět kilo, z toho tři patří miminku.

29. týden těhotenství – Osmý lunární měsíc se vyznačuje tím, že se plod začíná ustalovat v poloze hlavičkou dolů. Stále je ale čas, aby se případně přetočil.

30. týden těhotenství – Už je nejvyšší čas začít s masážemi pánevní hráze, uleví a připraví kůži na zátěž při samotném porodu.

31. týden těhotenství – Dítě měří kolem 38 centimetrů, váží jeden a půl kila. I ve spánku je aktivní, zvyšuje se mu tepová frekvence, ale pohybů ubývá.

32. týden těhotenství – Vaše dítě měří skoro 40 centimetrů, váží téměř 2 kila. Pokožka růžoví, má podkožní tuk, dítě je prostě skoro připravené vstoupit do světa.

33. týden těhotenství – Dítě váží zhruba 1,80 kg a měří asi 41,5 cm. Obličej se vyhlazuje a zakulacuje. Hlavičku má porostlou vlásky.

34. týden těhotenství – Plíce miminka dozrály. Surfaktant je v dostatečném množství, dítě se může narodit. Stejně imunitní systém už dokáže bojovat proti některým infekcím. 

35. týden těhotenství – V 35. týdnu dítě měří asi 43–45 cm a váží kolem 2,3 kg. Stále ještě přibývá na váze, ale dochází už ke zpomalení růstu

36. týden těhotenství – Plod váží kolem 2,70 kg a měří asi 45–48 cm. Dítě už vypadá jako před narozením, mračí se, usmívá, zvedá obočí a mrká. Chmýří z těla zmizelo.

37. týden těhotenství – Porod se blíží. Vaše tělo se vyrovnává s velkou zátěží a s velkým váhovým přírustkem během posledních týdnů. Je vám horko.

38. týden těhotenství – Děťátko váží 2,50 až 3,50 kg a měří kolem 48 cm. Reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má také vyvinutou chuť.

39. týden těhotenství – Miminko měří 50–51 cm, váží v rozmezí 2,5–3,5 kg. Každým dalším dnem v děloze přibývá na váze o 28 g.

40. týden těhotenství – Vstupujete do posledního týdne těhotenství. Vaše nervozita a netrpělivé očekávání vrcholí. Je ale nutné vědět, že 95 % miminek se narodí jindy než ve stanovený termín, proto zachovejte klid a vyčkávejte.

Preeklampsie v těhotenství může ohrozit život matky i plodu! | Zdroj: iStock
Jsou tahle vyšetření opravdu nutná? 12 otázek pro vašeho gynekologa
Během těhotenství vás čekají čtyři ultrazvuky: V jakém týdnu a proč
Jste těhotná? Tohle vás po porodu nemine: Návštěvy a záplava nevkusu
Těhotenské emoce: Jaké výkyvy nálad jsou normální? A kdy už jde o depresi?
Čekáš dvojčata? To nechce slyšet žádná těhotná! Raději říkejte tohle
Těhotné hvězdy 2019: Které se nebála odvázat a které to nejvíc slušelo?  | Zdroj: Profimedia
Česká těhotenská aplikace MAMApp slaví dva roky, stáhlo si ji 100 000 žen | Zdroj: iStock
Kdy je horečka v těhotenství nebezpečná? Někdy jsou léky potřeba!
Čtyři způsoby určení termínu porodu: Který je nejspolehlivější?
Vše o plodové vodě: Co když je jí málo nebo naopak moc?
Předporodní kurzy: Jsou nutné? A naučíte se tam to, co potřebujete?
Třikrát přišla o miminko. Daniela už nevěřila, že se stane mámou | Zdroj: Archiv Daniely Lukešové
Strach z porodu? Tyhle rady vám ho pomohou překonat!
Tohle těhotné nejvíce zajímá: Jak poznám, že rodím, a jak moc to bolí?
Bolest zad v těhotenství: Píchá vás každý krok? Těhle pohybů se vyvarujte!
Bije jako zvon! Kdy uslyšíte tlukot srdíčka a jak probíhá CTG?
Termín porodu: Jak ho vypočítat? A podle čeho se řídí lékaři?
Sex v těhotenství: Na tyto sexuální praktiky raději zapomeňte
V těhotenství pod drobnohledem. Jaká vyšetření vás čekají?
Obavy v těhotenství: Internetové diskuze je jen přiživují. Co pomáhá?
Co najdete v těhotenské průkazce? Víte, co které zkratky znamenají?
Co skutečně cítí miminko v děloze? Doteky, pohyby, ale i stres či radost
Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?
Křečové žíly v těhotenství? Hoďte nohy nahoru! Co dál pomáhá?
Jaké těhotenství, takové dítě! Platí to? A jak zatočit s náladami?
Miminko v břiše vás vnímá. Jak s ním komunikovat?

Horoskopy

Střelec Každý den je pro vás plný příležitostí, jak se uplatnit či uspět. Bude to tím, že jste plní energie a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné