Maminka.cz Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza je chronické autoimunitní onemocnění, které dokáže hodně znepříjemnit život a zkomplikovat otěhotnění. Příčiny jeho vzniku nejsou dosud zcela objasněné a postihuje stále větší počet žen v plodném věku. 

Endometriózou podle gynekologů trpí zhruba každá desátá žena, statisticky se proto jedná o časté gynekologické onemocnění. Ovšem mnoho žen dlouhou dobu netuší, že se právě jich tato diagnóza týká. Některé varovné signály ignorují nebo původ svých obtíží hledají jinde. Mnohdy se pak na skutečný důvod problémů přijde až v okamžiku, kdy se ženě nedaří delší dobu přirozeně otěhotnět.

Na vzniku endometriózy se podílí více faktorů, mimo jiné imunologické, genetické a hormonální. Choroba může mít několik různých forem, přičemž plodnost ženy ovlivňuje na třech úrovních. První je hormonální, kdy se kvůli postižení vaječníků nedostatečně tvoří ženské hormony. Otěhotnění dále endometrióza brání i mechanicky.

Zánětlivé změny způsobují jizvení a srůsty v dutině břišní. A do třetice působí nemoc lokálně. Nepohyblivé vejcovody nejsou schopné správně zachytit vajíčko uvolněné při ovulaci a jizvení vejcovodu může bránit transportu oplozeného vajíčka. 

Silná a extrémně bolestivá menstruace, nepravidelný menstruační cyklus, nepříjemné pocity nebo dokonce bolest při sexu, nevysvětlitelné křeče v podbřišku, to jsou hlavní příznaky onemocnění endometriózou. Každá žena může totiž trpět odlišnými příznaky, jejich intenzita se může lišit a u někoho se nemusí nemoc projevit vůbec.

PORADNA: Preventivní prohlídka u gynekologa. Co všechno má zahrnovat a jak často ji absolvovat? | Zdroj: Istock
Gynekologie a porodnictví (poradna)
PŘÍBĚH:  Kvůli endometrióze jí chtěli vzít dělohu. Nedala se a dnes má roční holčičku | Zdroj: Archiv
Endometrióza
Žen s endometriózou stále přibývá. Existuje prevence? Zeptali jsme se gynekologa | Zdroj: iStock
Zdraví
Bolestivá menstruace není normální. Začněte potíže řešit! | Zdroj: Istock
Menstruace
Bolest při menstruaci i sexu, únava a nepochopení okolí. Kdo endometriózu nezažil, nepochopí, říká fyzioterapeutka
Podcasty
Strašák jménem endometrióza: Jak ji poznat a léčit? | Zdroj: Zdroj: iStock
Časopis Maminka
Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?
Zdraví žen
V léčbě endometriózy může pomoci tradiční čínská medicína i cvičení Mohendžodáro
Endometrióza

Diskuze