Maminka.cz Inkontinence

Inkontinence

Inkontinence znamená nekontrolovatelný samovolný únik moči. Inkontinenci lze rozdělit do dvou skupin. Při urgentní inkontinenci postižený pociťuje nucení k močení již při malém množství moči v měchýři, které nelze zadržet. U stresové (námahové) inkontinence, jíž trpí právě zejména ženy po porodu, dochází k úniku moči například při kýchnutí, smíchu, nakročení do schodů, skákání, zvedání těžších věcí, rychlém pohybu či sexu.Při těchto činnostech totiž působí zvýšený nitrobřišní tlak na ochablé svaly kolem močového měchýře, které napětí nevydrží a dojde k úniku moči.

Účinnou prevencí proti těmto potížím je speciální cvičení na pánevní dno, tzv. Kegelovy cviky. Cvičit můžete v podstatě kdykoli a kdekoli. V podstatě jde o střídavé zatínání a uvolňování svalů pánevního dna. Podstatné je zapojit správnou skupinu svalů. Soustřeďte se na to, abyste při cvičení nezadržovali dech – zvyšujete tak totiž nitrobřišní tlak a cvičení není tolik účinné. Správné dýchání je základem každého cvičení. Zkuste proto dýchat klidně a zhluboka a nechat břišní svaly uvolněné. Jistou možností jsou pak i tzv. Kegelovy kuličky. Zavádějí se do pochvy a při pohybu nebo chůzi nutí ženu je v sobě zadržovat, a tím pádem posilovat pánevní dno. Cvičením se naučíte ovládat močový měchýř a svaly svěrače močové trubice. 

Na sex ani pomyšlení, strach se jen zasmát? Inkontinence po porodu se týká třetiny žen. Dá se ale "vycvičit", říká trenérka
Podcasty
Inkontinence po porodu se dá řešit za pomoci laseru. Lékařka vysvětlí jak  | Zdroj: Zdroj: Istock
Inkontinence
Inkontinence: Zahoďte stud, raději posilujte pánevní dno!
Po porodu
Nejjednodušší léčbou inkontinence je posilování pánevního dna, říká lékař
Zdraví
Stresová inkontinence v těhotenství: Kýchnu a je to venku! | Zdroj: istockphoto.com
Těhotenství
Venušiny kuličky jako prevence inkontinence. Erotických hraček se nebojte | Zdroj: iStockphoto.com
Jen pro maminku
Poradna: Po porodu mě trápí inkontinence. Jak se dá únik moči řešit? | Zdroj: iStockphoto.com
Zdraví
Necvičíš? Neudržíš! Aneb inkontinence v běžném životě
Předškolák

Diskuze