Maminka.cz Probiotika

Probiotika

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry. Jsou nezbytné nejen pro bezproblémové trávení a fungování střev, ale také pro celkové zdraví člověka a správný vývoj obranyschopnosti organismu před nepřátelskými bakteriemi. 

Výraz „pro biotic“ pochází z řečtiny a znamená „pro život“ a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které mají mnoho funkcí. Kromě toho, že pomáhají při zpracování potravy a ovlivňují imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve, díky produkcí bioaktivního vitaminu K.

 „Probiotické bakterie se zpravidla usazují na střevních stěnách a působí proti množení škodlivých bakterií. Takto  vyvážená střevní mikroflóra má pak význam pro správné zažívání a také imunitní systém,“ vysvětluje imunoložka RNDr. Dana Nováková z FN Motol.

Probiotika sama neléčí, ale můžete je užívat jako doplňkovou léčbu, když máte tyto potíže: průjem, zácpa, kvasinková infekce v pochvě, kvasinková infekce v ústní dutině, ekzém, intolerance laktózy, zánětlivá a autoimunitní onemocnění střev a při užívání antibiotik.

Co jsou prebiotika?

Prebiotika jsou nápomocné látky, které tvoří potravu pro probiotické bakterie, aby měly vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Tyto pozitivní účinky mají látky inulin a pektiny, tedy rozpustná vláknina, kterou naše tělo nedokáže strávit. Najdete je zejména v ovoci a zelenině. Pokud zkombinujeme prebiotika a probiotika dohromady, vzniká tzv. synbiotikum. Poslední dobou se častěji začíná skloňovat pojem postbiotikum, a to především v souvislosti s náhradní kojeneckou mléčnou výživou. Jedná se o látky, které jsou výsledkem metabolického procesu baktérií a mají zásadní význam pro funkci imunitního systému.

Co jsou probiotika a proč je potřebujeme? Chrání střeva, posilují imunitu a zabraňují depresím!
Probiotika
Zdravá vagina musí být trochu "kyselá". Co to znamená a čím si pomůžete proti infekcím? | Zdroj: Istock
Zdraví žen
Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším
Pediatrie (poradna)
Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, přesto ho nepodceňujte | Zdroj: Istock
Těhotenství

Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, přesto ho nepodceňujte

17.  10.  2022 Simona ProcházkováKateřina Prachařová
Letní průjmy u dětí. Co je způsobuje a jak na ně?
Průjem
5 tipů, které vám uleví od zácpy v těhotenství
Těhotenství

5 tipů, které vám uleví od zácpy v těhotenství

25.  10.  2021 Simona ProcházkováHanka Bělohlávková
Strašák jménem vaginální mykóza. Víme, jak s ní zatočit
Zdraví žen
Zelená stolice u kojenců: Co znamená a kdy je důvodem k obavám
Zdraví

Zelená stolice u kojenců: Co znamená a kdy je důvodem k obavám

11.  8.  2021 Michaela KaravarakisSimona Procházková

Diskuze