Maminka.cz Probiotika

Probiotika

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry. Jsou nezbytné nejen pro bezproblémové trávení a fungování střev, ale také pro celkové zdraví člověka a správný vývoj obranyschopnosti organismu před nepřátelskými bakteriemi. 

Výraz „pro biotic“ pochází z řečtiny a znamená „pro život“ a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které mají mnoho funkcí. Kromě toho, že pomáhají při zpracování potravy a ovlivňují imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve, díky produkcí bioaktivního vitaminu K.

 „Probiotické bakterie se zpravidla usazují na střevních stěnách a působí proti množení škodlivých bakterií. Takto  vyvážená střevní mikroflóra má pak význam pro správné zažívání a také imunitní systém,“ vysvětluje imunoložka RNDr. Dana Nováková z FN Motol.

Probiotika sama neléčí, ale můžete je užívat jako doplňkovou léčbu, když máte tyto potíže: průjem, zácpa, kvasinková infekce v pochvě, kvasinková infekce v ústní dutině, ekzém, intolerance laktózy, zánětlivá a autoimunitní onemocnění střev a při užívání antibiotik.

Co jsou prebiotika?

Prebiotika jsou nápomocné látky, které tvoří potravu pro probiotické bakterie, aby měly vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Tyto pozitivní účinky mají látky inulin a pektiny, tedy rozpustná vláknina, kterou naše tělo nedokáže strávit. Najdete je zejména v ovoci a zelenině. Pokud zkombinujeme prebiotika a probiotika dohromady, vzniká tzv. synbiotikum. Poslední dobou se častěji začíná skloňovat pojem postbiotikum, a to především v souvislosti s náhradní kojeneckou mléčnou výživou. Jedná se o látky, které jsou výsledkem metabolického procesu baktérií a mají zásadní význam pro funkci imunitního systému.

Cestujte v létě bez obav z průjmu. Dejte na rady lékařů
Probiotika – klíč ke zdraví dítěte
Probiotika najdete nejen v jogurtu. Zkuste ovesnou kaši

Probiotika najdete nejen v jogurtu. Zkuste ovesnou kaši

12.  10.  2015
Zdraví
Ulekare.cz Ulekare.cz
Jsou probiotika vhodná i pro těhulky?

Jsou probiotika vhodná i pro těhulky?

30.  8.  2011
Těhotenství
Alena Štouračová
Průjem nikdy nepodceňujte!

Průjem nikdy nepodceňujte!

1.  6.  2011
Zdraví
Archiv zařízení
Každé dítě potřebuje Bifidus BL
Reklama

Každé dítě potřebuje Bifidus BL

Výživa a stravování
redakce
Probiotika v dětské výživě

Probiotika v dětské výživě

2.  3.  2011
Zdraví
redakce

Diskuze

Doporučujeme